Bizneset Vende Pune Ofertat

Ministri Murati: Paga mesatare në sektorin publik vitin tjetër do të jetë 780 euro

Ministri Murati: Paga mesatare në sektorin publik vitin tjetër do të jetë 780 euro

31.10.2023 Lajme

Ministri i Financave, Punës dhe Transfere, Hekuran Murati, ka thënë se pas votimit në qeveri të projektligjit për ndarjet buxhetore, do të ketë rritje të pagave në sektorin publik.

Murati bëri të ditur se buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë 3 miliardë e 340 milionë euro, ku te kategoria e pagave, koeficienti do të rritet nga 105 në 110.

“Nga 105 të bëhet në 110, kjo nënkupton që paga mesatare në sektorin publik të jetë rreth 780 euro burto, apo të ketë edhe rritje të theksuar, krahasuar me rritjet paraprake. Pra nëse e marrin në një periudhë pesëvjeçare shihet se buxheti i pagave ka rritje për 30%”, tha Murati.

Më tej, ai bëri të ditur se rritje të buxhetit ka edhe te kategoria e shpenzimeve kapitale, e cila vlerë është 860 milionë euro.

“Sa i përket kategorive të tjera të shpenzimeve, tek kapitalet edhe aty ka një rritje, vlera është 860 milionë euro tek investimet kapitale, ndërsa tek pjesët tjera kryesisht është mirëmbajtur në nivele të përafërta, apo një rritje të lehtë tek kategoria mallra dhe shërbime dhe një tkurrje të lehtë tek subvencionet dhe transferet”, tha ai.

Ministri i Financave tha se do të ketë shtim të radhëve në polici dhe ushtri.

“Do të ketë rekrutim të 500 policëve të rinj dhe 600 ushtarakëve”.

Ai tha se në sektorin e arsimit do të ketë rritje 20% derisa në SHSKUK do të ketë ngritje pagash 25%.

Murati tha se do të përfundohen edhe disa investime kapitale që janë në proces apo do të ketë edhe projekte të reja.
“Janë rruga për Pejë, autostrada Prizren-Tetovë, zgjatja e autostradës deri te dheu i bardhë”, deklaroi Murati.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Ministri i Financave, Murati: Familjet me asistencë sociale do të marrin mbështetje për blerjen e druve për ngrohje

Ministri i Financave, Murati: Familjet me asistencë sociale do të marrin mbështetje për blerjen e druve për ngrohje

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar se secila familje përfituese e asistencës sociale, këtë muaj do të ketë edhe mbështetje shtesë të njëhershme për blerjen e druve për ngrohje gjatë dimrit.

Buxheti i ndarë për këtë është 5 milionë euro.

Ai ka thënë se gjatë ditëve në vijim do të bëhet verifikimi i listave dhe Ministria do të njoftojë përfituesit në lidhje me zbatimin e kësaj mase.

“Secila familje që është përfituese e asistencës sociale, këtë muaj do të ketë edhe mbështetje shtesë të njëhershme për blerjen e lëndës djegëse për ngrohje gjatë dimrit, përkatësisht blerjen e druve të zjarrit.

Në kuadër të mbështetjes së familjeve në nevojë për të tejkaluar dimrin me sa më pak vështirësi, në mbledhjen e sotme të Qeverisë miratuam ndarjen e 5 milionë eurove nga Pakoja Energjetike e Bashkimit Evropian, mbështetje shtesë për familjet në asistencë sociale.

Mbështetja financiare për këtë masë vjen nga Pakoja Energjetike e finacuar nga Bashkimi Evropian, e cila kap vlerën 75 milionë euro në total.

Gjate ditëve në vijim do të bëhet verifikimi i listave dhe MFPT do të njoftojë me kohë edhe përfituesit në lidhje me zbatimin e kësaj mase.”

Procesohen pagesat për familjet e prekura nga vërshimet

Procesohen pagesat për familjet e prekura nga vërshimet

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar të martën se janë procesuar pagesat për ekonomitë familjare të dëmtuara nga vërshimet e vitit 2022 dhe 2023.

Ai ka bërë të ditur se gjithsej janë mbështetur 1 mijë e 905 familje.


“Pas përfundimit të procedurave të nevojshme nga ana e komunave dhe komisionit përkatës për vlerësimin dhe verifikimin e dëmeve, tashmë janë procesuar pagesat në kuadër të mbështetjes për rimëkëmbje nga dëmet e vërshimeve në ekonomitë familjare, për vërshimet në 2022 dhe 2023”.

“Sipas vendimit të qeverisë, dhe vlerësimit të komisioneve përkatëse, gjithsej janë mbështetur 1,905 familje, ku nga to për vërshimet e shtatorit 2022 janë 620 familje të mbështetura, kurse për vërshimet e janarit 2023 janë 1,285 familje të mbështetura”, ka shkruar Murati në Facebook.

Ekonomistët: Buxheti për 2024 nuk i përmbush kërkesat e qytetarëve

Ekonomistët: Buxheti për 2024 nuk i përmbush kërkesat e qytetarëve

Buxheti i Kosovës për vitin 2024, pritet të jetë 3.3 miliardë euro, e përmes të cilit pritet të forcohet mbrojtja, të rritet siguria e qytetarëve dhe zhvillimi ekonomik. Ekonomistët ndërkaq vlerësojnë se ky buxhet është social dhe nuk i përmbush kërkesat e qytetarëve.

Buxheti i Kosovës në vlerë prej 3.3 miliardë eurosh, nuk ka argumente që mund të quhet si një sukses zhvillimor. Kështu vlerëson njohësi i ekonomisë, Safet Gërxhaliu, duke folur për Radio Kosovën, ndërsa shton se ky buxhet më tepër është i shpërndarë në siguri dhe mbrojtje, duke lënë anash investimet kapitale, që çojnë drejt zhvillimit ekonomik të vendit.

“Pjesa dërmuese e buxhetit është orientuar në politika sociale dhe siguri, orientimi drejt politikave sociale është një përgatitje për zgjedhje eventuale, por sektori privat dhe ekonomia është anashkaluar. Ministria e Tregtisë ka vetëm 1 për qind të projeksioneve buxhetore për vitin 2024 dhe këtu e sheh që definitivisht  ekonomia po lihet anash, dhe në fund të fundit edhe kjo politikë sociale, është qasje e gabuar, sepse vetëm përmes zhvillimit ekonomik dhe sektorit privat, mund të arrihen efektet e dëshiruara”, tha ai.

Nga ana tjetër, sipas njohësit të ekonomisë, Ardijan Sahiti, ky buxhet pritet të japë rezultate të mira në fushat që është përcaktuar.

“Investimi në arsim krijon një bazë të qëndrueshme për një zhvillim të qëndrueshëm në të ardhmen, nuk janë efektet në afatshkurtër, por në të ardhmen po. Është siguria ku ka një rritje të mirë dhe në përgjithësi ky buxhet që është aprovuar në lexim të parë, jep një bazë për zhvillim të qëndrueshëm në një periudhë afatmesme”, theksoi ai.

Buxheti për vitin 2024, është kritikuar ashpër nga opozita, duke thënë se nuk përbën asnjë projekt zhvillimor.

Pas miratimit në lexim të parë të këtij projektligji, fillojnë afatet kohore brenda të cilëve opozita ka mundësinë të dërgojë vërejtjet e saj lidhur me buxhetin, i cili sipas planifikimeve të qeverisë, pritet të dalë në votim për miratim përfundimtar me 14 dhjetor.

Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende29 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë