“Mësimdhënësit në gjendje të vështirë – Qeveria t’i ekzekutojë pagat”

  • 05.10.2022
“Mësimdhënësit në gjendje të vështirë – Qeveria t’i ekzekutojë pagat”

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ka shkruar për Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit, duke thënë se mësimdhënësit e Kosovës kjo datë i gjen në situatë të vështirë.

Situatë e vështirë, pasi që Qeveria e Kosovës nuk ka bërë ekzekutimin e pagave për mësimdhënësit, kjo për shkak të mbajtjes së grevës gjatë muajit shtator.

I pari i PDK-së ka thënë se mësimdhënësit e kanë në krye një qeveri “jomiqësore”.


Krasniqi ka shtuar se mësimdhënia është akti më i lartë i optimizmit, por kjo Qeveri, me ose pa vetëdije, po e vret atë me rrënjosjen e pesimizmit si dhe dëshpërimit të tyre dhe nxënësve.

“Mësimdhënia është akti më i lartë i optimizmit. Kjo Qeveri, me ose pa vetëdije, po e vret atë, duke rrënjosur pesimizmin e dëshpërimin në zemrat e mësimdhënësve dhe nxënësve”, ka shkruar Memli Krasniqi në Facebook.

Kryetari i PDK-së ka ftuar Qeverinë e Kosovës që të ekzekutojë pagat e shtatorit për mësimdhënësit, si dhe sa më parë të sjellë në Kuvend Ligjin e Pagave.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë