Kurti: Asnjëri nuk dëshiron që energjia të jetë e shtrenjtë, por importi dje na ka kushtuar 2 milionë e gjysmë euro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se asnjëri nuk dëshiron që energjia të jetë e shtrenjtë, mirëpo importi dje na ka kushtuar 2 milionë e gjysmë euro.

Kurti: Asnjëri nuk dëshiron që energjia të jetë e shtrenjtë, por importi dje na ka kushtuar 2 milionë e gjysmë euro

Ai tha se 2 milionë e gjysmë euro kemi importuar vetëm dje, duke ju drejtuar deputetëve me pyetjen: “më tregoni deputetë të nderuar se si ta paguajmë këtë?”.

Po ashtu, kryeministri Kurti ka shtuar se gjatë vitit, Termocentrali Kosova (A) ka 30 ditë riparim, kjo ndodhë në pranverë dhe verë, si dhe revizion 12 ditorë çdo tre muaj e gjysmë që i bie gjithsej mbi 41 ditë. E totali, kur ky termocentral është jashtë funksionit është mbi 71 ditë në vit, pra mbi 10 javë në vit ne e kemi A-në jashtë funksionit.


Fjalimi i kryeministrit Kurti:

Asnjëri nuk dëshiron që energjia të jetë e shtrenjtë, mirëpo importi dje na ka kushtuar 2 milionë e gjysmë euro.

2 milionë e gjysmë euro kemi importuar vetëm dje, më tregoni deputetë të nderuar se si ta paguajmë këtë?

Ju e dini që kemi tri blloqe në Termocentralin Kosova A, dhe 2 blloqe në Kosova B.

Gjatë vitit, Termocentrali Kosova (A) ka 30 ditë riparim, kjo ndodhë në pranverë dhe verë, si dhe revizion 12 ditorë çdo tre muaj e gjysmë që i bie gjithsej mbi 41 ditë. E totali, kur ky termocentral është jashtë funksionit është mbi 71 ditë në vit, pra mbi 10 javë në vit ne e kemi A-në jashtë funksionit.

Ndërkaq Termocentrali Kosova (B) e ka riparimin 30 ditor po ashtu gjatë vitit pranverë/verë, ndërkaq revizionin e ka 7 ditorë çdo tre muaj e gjysmë që i bie gjithsej 24 ditë, pra 54 ditë gjatë vitit Termocentrali Kosova B është jashtë funksionit.

Me Termocentralin Kosova (A) jashtë funksionit për 71 ditë gjatë vitit, dhe Termocentralin Kosova (B) për 54 ditë jashtë funksionit gjatë vitit ne nuk i kemi në dispozicion as kapacitetet që i posedojmë.

Me 727 Megawat kapacitet, e me konsum të pikut prej 1.3 Gigawat, me import prej mbi 10 Gigawat orë në ditë, me çmime të bursës ndërkombëtare rreth 250 euro për Megwat orë ne po përfundojmë duke shpenzuar 2 milionë e gjysmë euro në ditë, më tregoni se ku t’i marrim paratë, kjo është pyetja.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës