Kur Kurti thoshte se mësuesi paguhet më pak se sa që pushtetari shpenzon në dreka e darka

  • 02.09.2022
Kur Kurti thoshte se mësuesi paguhet më pak se sa që pushtetari shpenzon në dreka e darka

Tash e disa ditë ka filluar greva në sektorin publik, e që shumica prej tyre ende nuk kanë marrë pagat e muajit gusht.

Kjo si shkak i mos dërgimit të listave të grevistëve të kërkuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve.

Ndërsa, sa ishte në opozitë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti kishte dhënë deklaratë lidhur me pagat e mësimdhënësve, mjekëve e punëtorëve, ku tashmë kjo deklaratë është kthyer si kujtim në rrjetet sociale.


Anëtari i Partisë Social Demokratike (PSD), Frashër Krasniqi ka postuar një deklaratë të kryeminsitrit Kurtit, duke thënë që nuk ka kuptim që mësuesi, mjeku e punëtori i administratës të paguhet më pak se sa që një pushtetari shpenzon për telefona mobil, apo dreka e darka.

Kjo deklaratë e Kurtit është rikthyer pikërisht në këtë kohë kur po zhvillohet “betejë” mes Qeverisë së Kosovës dhe Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), për grevat e mësimdhënësve, pasi këta të fund po kërkojnë funksionalizimin e ligjit të pagave si dhe 100 euro shtesë deri në realizimin e këtij ligji.

“Nuk ka kuptim që injoranti e hajni që ka hipur atje lartë të paguhet më dhjetëra mijëra euro në vit, të marrë mëditje,  të shëtit me makina zyrtare e shofer, ndërsa mësuesi, mjeku e punëtori i administratës të paguhet më pak se sa që pushtetari i shpenzon për telefon mobil, apo për dreka e darka”, thoshte Kurti atëkohë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë