Korrupsioni, 20% e kosovarëve pranojnë që kanë dhënë ryshfet

  • 08.12.2022
Korrupsioni, 20% e kosovarëve pranojnë që kanë dhënë ryshfet

Korrupsioni në Ballkanin Perëndimor mbetet shumë i lartë. 20 deri 40% e qytetarëve pranojnë se kanë paguar një lloj ryshfeti.

Kosova duket të jetë vendi i pestë në rajon sa i përket korrupsionit administrativ, thotë raporti i fundit “Monitorimi i sistemit të korrupsionit 2021”, të publikuar nga SELDI, Lidershipi i Europës Juglindore për Zhvillim dhe Integrim.

Në vitin 2021, korrupsioni ishte më i lartë në Shqipëri, më pas në Bosnje dhe Hercegovinë e Maqedoninë e Veriut. Më i ulët ishte në Kosovë e Serbi.


26% e të anketuarve nga Kosova pohojnë se u është kërkuar një ryshfet dhe 20% pranojnë se e kanë dhënë atë.

Në raport theksohet se Kosova ka pasur rënie prej 5.1% të presionit të korrupsionit që nga viti 2019.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë