Jo të gjithë punëtorët e Arsimit morën paga të plota, SBASHK-u paralajmëron masa sindikale

  • 10.10.2022
Jo të gjithë punëtorët e Arsimit morën paga të plota, SBASHK-u paralajmëron masa sindikale

Të premten punëtorët e arsimit i kanë marrë pagat e muajit shtator.

Por pagat e plota nuk iu dolën punëtorëve të Qendrave të Kompetencave dhe atyre burimore.

Ata pagat i morën me -100 euro.


Isuf Lajçi, anëtar i Këshillit Drejtues të SBASHK-ut për FrontOnline, tha se ndalesa e pagës për 100 euro është e padrejtë nga MASHTI, pasi që siç tha ai këto qendra menaxhohen nga Ministria.

“Pagat i kanë marr me zvogëlim, qendrat burimore i kanë marr me -100 euro, pagat janë dalë për të gjithë punëtorët e arsimit, këto qendra menaxhohen nga MASHTI, dhe kjo është  e padrejtë. Për këtë unë e kam bërë një ankesë në SBASHK, ata mandej e kanë për detyrë me i ecë procedurat e tjera”, u shpreh Lajqi.

E për këtë ndalesë, nga SBASHK-u kanë paralajmëruar veprime sindikale.

Reshit Kushaj për tha se sonte gjatë mbledhjes së sindikatës do të marrin vendim për veprimet ligjore që do t’i bëjnë ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Ministrisë së Financave për ndalesën e mjeteve për mësimdhënësit.

“Ndalesat për muajin gusht janë ndalë, të shohim si do të veprojmë më tutje që ato t’ iu kthehen mësimdhënësve. Sindikata sonte e ka takimin dhe do të shohim se cilat janë arsyeje që janë ndalur për me i marr veprimet ligjore dhe për më iu lejuar pagesën atyre”, tha Kushaj për FrontOnline.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë