Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Baraliu: LDK-ja ia ka ‘borxh’ Vjosa Osmanit kuorumin

24.03.2021 / Lajme

Baraliu: LDK-ja ia ka ‘borxh’ Vjosa Osmanit kuorumin
Foto: Ilustrim

Lidhja Demokratike e Kosovës ia ka borxh Vjosa Osmanit që të ia bëjë kuorumin në momentin kur ajo do të votohet për presidente, kështu po vlerëson profesori universitar Mazllum Baraliu.

Baraliu, në një intervistë për Ekonomia Online është shprehur se ish-nënkryetarja e LDK-së Vjosa Osmani ia ka zbardhur fryrën kësaj partie, që siç thotë ai pa marr parasysh mospajtimet që ka pasur brenda partisë.

Në mënyrë plebishitare Baraliu thotë se Osmani është dëshmuar dhe ka marr legjitimitetin qytetar për tu zgjedhur presidente.

“Unë mendoj që qasja e udhëheqësish së re të LDK-së ashtu siç ka filluar aty ka vlime të mëdha për brenda dhe ka divergjenca të pa pajtueshme me njëra tjetrën, nëse kjo qasje shkon në drejtimin e duhur siç ka filluar unë mendoj që do të ketë një marrëveshje dhe të paktën LDK-ja ia ka borxh Vjosës sepse ajo është produkt i tyre, është njeri i tyre dhe unë mendoj që është njeri i cili nuk ja ka nxirë fytyrën por ja ka zbardh fytyrën pa marr parasysh divergjencat dhe mendimeve të ndryshme brenda kësaj partia, është në nderin e LDK-së dhe në dobi të LDK-së dhe të Kosovës që të ja bëjnë kuorumin dhe të votohet  Vjosa si presidente, për më tepër duhet të jenë të vetëdijshëm të gjithë subjektet politike sepse në mënyrë plebishitare ajo është dëshmuar dhe e ka marr legjitimitetin nga qytetarët për të qenë presidente dhe unë mendoj që është presidentja më e pranueshme”.


Baraliu ka treguar edhe procedurat për zgjedhjen e presidentit. Fillimisht ai ka thënë se duhen 30 nënshkrime të deputetëve për një kandidat dhe duhet të jenë 2 kandidat në garë për herën e parë të votimit.

Nëse dy kandidat brenda dy rundeve nuk kanë arritur ti sigurojnë 80 vota, atëherë njëri prej tyre që ka marr më shumë vota në raundin e tretë kërkohet shumica e thjeshtë me 61 vota.

“Jemi në ngushticë kohore të jashtëzakonshëm për shkak të afateve që kemi në dispozicion për zgjedhjen e presidentit sepse deri me 5 prill duhet të kryhen të gjitha veprimet për tu zgjedhur presidenti që do të thotë brenda tridhjetë ditësh. Ndërkohë që procedura për të zgjedhur presidentin është grumbullimi të paktën 30 nënshkrimit të deputetëve për një kandidat dhe fillimisht të paktën duhet të jenë 2 kandidat për herën e parë të votimit, dhe të dytën duhet të jenë 80 dhe 80 marrin pjesë në votim pa marr parasysh a votojnë për apo kundër, por në kutitë të votimit duhet të jenë 80 vota, dhe herën e tretë nëse dy herët nuk mund të ketë rezultat pozitiv për njërin ose tjetrin kandidat atëherë nga dy kandidatët që herën e dytë kanë pasur njëri prej tyre më shumë vota por nuk e ka arritur numrin e duhur prej 80 deputetësh shkohet në rundin e tretë që kërkohet shumica e thjeshtë prej 61 deputetësh dhe në këtë rast në rundin e tretë me 61 deputetë që votojnë për zgjedhjen e presidentit zgjidhet presidenti”.

Ai ka folur edhe për dëmet që mund të shkaktohen dhe krizat politike moszgjedhja e presidentit dhe shkuarja në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Për, Baraliun subjektet humbëse në zgjedhjet e 14 shkurtit duhet të kuptojnë se mund të ju kthehet boomerang shkuarja edhe një herë në zgjedhje, që siç thotë ai mund të ketë humbje substanciale.

“Shumë dëme mund të shkaktojë, dhe mund të shkaktojë një tjetër krizë politike dhe një tjetër dobësi të kësaj klase politike qoftë pozitë apo opozitë dhe meqë ende LDK-ja nuk është deklaruar kundër pranisë të paktën për të bërë kuorumin është me rëndësi që të shpresohet dhe unë mendoj që subjektet politike të përgjegjshme e si duket disa nga to të kësaj garniture të vjetër politike po tregohen më tepër inatqore sesa të përgjegjshme në relacion me përgjegjësinë që kanë ndaj institucioneve të vendit, mund të na sjellë pasoja sepse mos suksesi në zgjedhjet e presidentit apo presidentes na sjellë në zgjedhje të reja të jashtëzakonshme të cilat në çdo aspekt janë dëmshme dhe me pasoja të pa riparueshme dhe katastrofale”.

“Në radhë të parë në qoftë se mbretëron një vetëdije minimale politike dhe institucionale të subjekteve politike dhe atyre humbëse në zgjedhjet e fundit duhet ta dinë që mund të ju kthehet boomerang shkuarja edhe njëherë në zgjedhje, mund të ketë edhe humbje të tjera substanciale dhe mund të komprimitohen edhe më shumë se sa që ka ndodhur herën e fundit”.

“Humbjet janë edhe në aspektin ekonomik, financiarë në humbjen dhe rrënimin e më tej të këtij imazhi të lënduar dhe të pa fituar në aspektin ndërkombëtarë”.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *