ATK-ja aksion për formalizimin e punëtorëve në sektorin privat, 205 punëtorë denoncuan punëdhënësit

Tash e disa vite vlerësohet se në vendin tonë në sektorin privat shumë punëtorë punojnë pa kontrata pune, ku pagat i marrin në mënyrën ‘CASH’ e jo përmes sektorit bankar.

ATK-ja aksion për formalizimin e punëtorëve në sektorin privat, 205 punëtorë denoncuan punëdhënësit

Kështu duke mos i paguar tatimet ndaj shtetit e as kontributet pensionale.

Në muajin dhjetor të vitit të kaluar nga Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) është hartuar Plani i Veprimit për “Përmirësimin e përmbushjes për Punësimin jo-formal”.


Nga ATK-ja kanë theksuar se përmes këtij planit të veprimit, do të kryejnë aktivitete intensive me qëllim të identifikimit të personave të cilët nuk përmbushin detyrimet e tyre.

Verifikimi i punëtorëve

Që nga koha kur është hartuar Plani i Veprimit nga Administrata Tatimore e Kosovës, janë regjistruar 2 mijë e 335 punëtorë nga ky institucion.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësja e Administratës Tatimore të Kosovës, Valentina Bytyqi-Sefa.

“ATK nga viti i kaluar është duke implementuar projekt te veçanta për trajtimin e punëtoreve të paformalizuar. Po ashtu në shërbim nga 27 dhjetori i vitit të kaluar kemi lansuar edhe veglën elektronike e cila i mundëson punëtoreve të verifikojnë vetën nëse janë të regjistruar nga punëdhënësi i tyre.

Po ashtu, në të njëjtën vegël mundësohet edhe denoncimi i punëdhënësit në rast të mos regjistrimit. Nga aktivitetet në terren për ketë periudhë kemi formalizuar 2, 335 punëtorë”, deklaroi ajo për FrontOnline.

205 punëtorë kanë denoncuar punëdhënësit

Zëdhënësja e ATK-së, ka deklaruar se 205 punëtorë kanë denoncuar punëdhënësit e tyre për mos regjistrim.

“Ndërsa përmes veglës elektroni numri i punëtoreve, të cilët kanë raportuar punëdhënësin është 205. Secili rast i cili raportohet ne ATK menjëherë përcjellët ne regjionin përkatës për trajtim”, u shpreh ajo.

Sipas Bytyqi-Sefas, për çdo mos pagesë të tatimeve dhe kontributeve me kohë ndëshkimet vetëm kalkulohen.

“Afatet ligjore janë për çdo muaj të vitit d.m.th. është data e 15 e muajit në vijim për pagës të tatimeve dhe kontributeve. Për çdo mos pagese me kohë i kalkulohen ndëshkimet. Ndërsa ndëshkimet janë sikurse për shmangie tatimore, pasi që nuk ka dispozitë të veçantë për ndëshkim të mos deklarimit të punëtorit”, potencoi zëdhënësja e ATK-së.

Prandaj, nëse qytetarët të cilët punojnë në sektorin privat dhe dëshirojnë të verifikojnë nëse janë të deklaruar apo regjistruar nga punëdhënësi i tyre, një gjë të tillë mund ta bëjnë pëmres këtij linku: https://apps.atk-ks.org/regemployer/

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë