Ardhja e mërgimtarëve, aviokompanitë rrisin çmimet e biletave

09.07.2021

Të udhëtosh me avion këtë verë nga destinacionet europiane drejt Prishtinës apo anasjelltas duhet të mendohesh mirë. Çmimet e biletave janë rritur ndjeshëm nga të gjitha destinacionet kryesore të shqiptarëve, si nga Zvicra, Italia, Gjermania, Austria etj, duke shtrenjtuar kostot shkruan SuharekaOnline. Nga Zurich për në Prishtinë, bileta për një person në ardhje me datën […]

Ardhja e mërgimtarëve, aviokompanitë rrisin çmimet e biletave Foto: Ilustrim

Të udhëtosh me avion këtë verë nga destinacionet europiane drejt Prishtinës apo anasjelltas duhet të mendohesh mirë.

Çmimet e biletave janë rritur ndjeshëm nga të gjitha destinacionet kryesore të shqiptarëve, si nga Zvicra, Italia, Gjermania, Austria etj, duke shtrenjtuar kostot shkruan SuharekaOnline.

Nga Zurich për në Prishtinë, bileta për një person në ardhje me datën 15 korrik dhe kthim me datën 15 gusht kushton nga 630 EUR deri në 907 EUR.

Edhe me EasyJet që njihet kompani me çmime më të lira, nëse në datat e njëjta zgjedh të fluturosh nga Gjeneva në Prishtinë çmimi është 351 CHF për ardhje dhe 323 CHF për biletë kthyese.

Për krahasim, nëse zgjedh të udhëtosh nga Prishtina për në Gjenevë të Zvicrës me datën 15 korrik me kompaninë EasyJet atëherë bileta kushton 53 EUR. Me afrimin e pushimeve verore çmimet e biletave të udhëtimit vazhdojnë të rriten.

Një familje mesatare me 4 anëtarë, që vjen nga Zvicra vetëm për bileta do të shpenzojë të paktën rreth 2600 EUR, shumë që është e konsiderueshme, teksa mërgimtarët gjithnjë ankohen se kudo në Europë ata mund të fluturojnë me bileta të lira, 50-60 euro një drejtim ose vajtje-ardhje, përmes operatorëve low cost.

Çmime të larta kanë edhe biletat nga Gjermania për në Kosovë. Psh. nëse me datën 15 korrik një familje katër anëtarëshe zgjedh të udhëtojë nga Stuttgart për në Prishtinë vetëm për ardhje do duhej të pagujë 4×220= 880 EUR.

Në anën tjetër vetëm gjatë ditës së sotme është bërë e ditur se do të aterojnë rreth 50 aeroplanë nga vende të ndryshme të botës me mërgimtarë tanë, ndërsa 20 fluturime të tjera planifikohen të zbresin deri të shtunën në ora 09:00.