Aplikimi për vizë Shengen për në Gjermani, Ambasada me njoftim për qytetarët

  • 13.09.2022
Aplikimi për vizë Shengen për në Gjermani, Ambasada me njoftim për qytetarët

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë përmes një njoftimi, ka bërë të ditur se datat për viza Shengen për udhëtim në Gjermani tani mund të rezervohen përmes ofruesit të jashtëm të shërbimit VisaMetric.

Po ashtu, nga Ambasada e Gjermanisë kanë theksuar se informacionet bazë për aplikim, si dhe datat për aplikim, tani mund të rezervoni online përmes faqes së internetit të ofruesit të shërbimit VisaMetric https://www.visametric.com/Kosovo/Germany/xk

“Tash e tutje, Ambasada në Prishtinë do të punojë së bashku me VisaMetric, ofruesin e kontraktuar të shërbimeve të porositur nga Zyra e Jashtme në Berlin. Ky bashkëpunim tashmë është dëshmuar në disa vende të tjera”, thuhet në njoftim.


Njoftimi i plotë i Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë:


Datat e vizave Shengen për udhëtim në Gjermani tani mund të rezervohen përmes ofruesit të jashtëm të shërbimit VisaMetric

Tash e tutje, Ambasada në Prishtinë do të punojë së bashku me VisaMetric, ofruesin e kontraktuar të shërbimeve të porositur nga Zyra e Jashtme në Berlin. Ky bashkëpunim tashmë është dëshmuar në disa vende të tjera.

Ofruesi i shërbimit VisaMetric ju ndihmon në aplikimin tuaj për vizë Shengen. Ai i dërgon dokumentet tuaja në Ambasadën Gjermane në Prishtinë, ku aplikimi do të vazhdojë të shqyrtohet dhe të vendoset. Pastaj merrni pasaportën tuaj nga ofruesi i shërbimit. Ofruesi i shërbimit do të lejojë një takim dukshëm më të shpejtë, i cili do të shkurtojë ndjeshëm kohën e pritjes për aplikimin.

Informacionet bazë për aplikimin, si dhe datat për aplikim, tani mund të rezervoni online përmes faqes së internetit të ofruesit të shërbimit VisaMetric https://www.visametric.com/Kosovo/Germany/xk

Kur aplikoni për vizë kombëtare (qëndrime mbi 90 ditë, p.sh. trashëgimi familjare, punësimi, trajnimi, studimet etj.) asgjë nuk ndryshon. Datat për viza të tilla duhet të vazhdojnë të rezervohen drejtpërdrejt përmes sistemit të takimeve në internet të ambasadës dhe aplikimet do të pranohen në ambientet e Ambasadës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë