Ambasada e SHBA-ve: Të zvogëlohen tensionet, veprimet mund të kenë pasoja të padëshiruara

  • 23.09.2021
Ambasada e SHBA-ve: Të zvogëlohen tensionet, veprimet mund të kenë pasoja të padëshiruara

Përmes një postimi në Twitter, Giacobbe ka shkruar se takimi me kryeministrin Kurti ishte një takim i mbarë mbi rëndësinë dhe riangazhimin në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian (BE).

Po ashtu, ai ka shkruar se nevojiten hapa të menjëhershëm për të zvogëluar tensionet, pasi që sipas tij veprimet mund të kenë pasoja të padëshiruara.


“Takim i mbarë me Kryeministrin Alin Kurt, mbi rëndësinë dhe riangazhimin në dialogun e lehtësuar nga BE për zgjidhjen e targave dhe çështje të tjera. Nevojiten hapa të menjëhershëm për të zvogëluar tensionet. Veprimet mund të kenë pasoja të padëshiruara që ndikojnë negativisht në jetën e përditshme të qytetarëve”, ka shkruar ambasadori Giacobbe në Twitter.

Kujtojmë se që nga dita e vendosjes së masave të reciprocitetet për targa me Serbinë, në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak situata është duke u vazhduar të jetë nën kontroll të Policisë së Kosovës.

Qytetarët serb që jetojnë në veri të Republikës së Kosovës që nga dita e hënë si shenjë proteste kanë bllokuar rrugët në këto dy pikë kalime kufitare duke vendosur automjete të rënda në rrugë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë