Gjermania e Zvicra prijnë si shtete prej nga Kosova pranon më së shumti remitenca

Remitencat në Kosovë nga viti në vit kanë pasur ngritje. Krejt kjo falë diasporës shqiptare e cila jeton e punon në Perëndim.

Gjermania e Zvicra prijnë si shtete prej nga Kosova pranon më së shumti remitenca

Pikërisht këto remitenca janë edhe ndër burimet kryesore të mirëqenies ekonomike në Kosovë.

Por, cilat janë shtetet perëndimore prej nga vijnë këto para në Kosovë?


Organizata Germin ka publikuar një infografikë, ku radhiten shtetet prej nga vijnë remitencat që nga viti 2011-2021.

Listës së shteteve iu prin Gjermania me 38% e pasuar nga Zvicra me 22%, SHBA me 6%, Italia me 5%, Austria 4%, Franca 4%, Belgjika 3%, Suedia 3%, Britania dhe Norvegjia me nga 2% dhe vende të tjera me gjithsej 9%.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë