Shoferët në BE mund të përballen me teste të detyrueshme mjekësore për të rinovuar licencat

28.02.2024

Shoferët në vendet e BE-së mund të detyrohen të bëjnë teste mjekësore çdo 15 vjet për të mbajtur patentën e tyre të drejtimit, sipas planeve që po shqyrtohen nga ligjvënësit.

Shoferët në BE mund të përballen me teste të detyrueshme mjekësore për të rinovuar licencat Foto: Ilustrim

Dëshironi të mbani patentën tuaj të drejtimit në BE? Merrni një faturë të pastër shëndetësore, thonë ligjvënësit evropianë, të cilët të martën filluan të debatojnë nëse do të detyronin shoferët të kalonin provimet mjekësore.

Propozimi ka ngjallur zemërim në Francë , ekonomia e dytë më e madhe e Bashkimit Evropian, pavarësisht se tashmë është rasti në më shumë se gjysmën e të gjitha shteteve të BE-së.

Më shumë se 20,000 njerëz vdesin çdo vit në rrugët e BE-së, ndërsa rreth 160,000 lëndohen rëndë.

Disa anëtarë të Parlamentit Evropian besojnë se ndryshimi i rregullave do të ndihmojë në uljen e këtyre shifrave dhe do t’i bëjë rrugët më të sigurta në të gjithë bllokun prej 27 anëtarësh.

Ligjvënësit propozojnë që drejtuesit e motoçikletave, makinave dhe traktorëve të bëjnë një kontroll mjekësor çdo 15 vjet, ndërsa përdoruesit e autobusëve dhe kamionëve do të duhet të kërkojnë dritën jeshile të mjekut çdo pesë vjet.

Ligjvënësja e gjelbër e BE-së, Karima Delli tha se ligji “nuk ka për qëllim të bezdisë” dhe se kontrollet mjekësore do të ishin “falas” dhe “të thjeshta”.

Ajo shpjegoi se mjekët do të kontrollonin “shikimin, dëgjimin dhe reflekset e shoferëve” dhe se masa do të synonte të gjithë sapo të merrnin patentën — jo vetëm më të moshuarit.

Pauline Deroulede, një teniste që do të përfaqësojë Francën në Lojërat Paralimpike të këtij viti, e mbështet me forcë një ndryshim të tillë.

Ajo humbi këmbën e majtë në vitin 2018, pasi një makinë e drejtuar nga një nëntëdhjetë e ca, i cili ngatërroi gazin për frenë, e goditi.

“Jeta ime u shkatërrua”, u tha ajo gazetarëve.

Shoferi “e dinte se nuk ishte më në gjendje të drejtonte makinën, por e shtyu.

Më tha nëse do të kishte një ligj, do ta kishte respektuar”.

Delli tha se 14 vende të BE-së tashmë kërkojnë kontrolle, nga mosha 50 vjeç në Itali dhe 40 në Portugali.

Por shoqata franceze e automobilave thotë se masa është “hapur armiqësore” ndaj shoferëve, ndërsa disa ligjvënës evropianë gjithashtu e kundërshtojnë atë.

Ligjvënësi i ekstremit të djathtë Jean-Paul Garraud tha se kontrollet mjekësore do të ishin “shumë kufizuese dhe të kushtueshme” për qytetarët.

Propozimi është pjesë e strategjisë evropiane të sigurisë rrugore, e cila synon të zvogëlojë numrin e vdekjeve dhe lëndimeve në rrugët evropiane me 50 për qind deri në vitin 2030, me synimin përfundimisht më ambicioz për të arritur zero vdekje deri në vitin 2050.

BE-ja gjithashtu dëshiron të prezantojë patenta dixhitale të drejtimit në mbarë bllokun, të cilat do të jenë të aksesueshme përmes një smartphone dhe do të kenë të njëjtën vlerë si një leje fizike.

Eurodeputetët do të votojnë për projekt-tekstin të mërkurën, por do të diskutojnë më tej legjislacionin në parlamentin e ardhshëm pas zgjedhjeve evropiane në qershor.