Pamje që ngjajnë me ‘një botë apokaliptike’, pas ngjarjeve të jashtëzakonshme të motit në Dubai

17.04.2024

Familje të shumta nxituan të ikin nga Dubai mbrëmë pasi përmbytjet e përhapura vazhduan të pushtojnë qytetin.

Pamje që ngjajnë me ‘një botë apokaliptike’, pas ngjarjeve të jashtëzakonshme të motit në Dubai Foto: Ilustrim

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet nga brenda aeroportit – më i ngarkuari në botë për udhëtime ndërkombëtare – treguan pasagjerët duke fjetur në dysheme ndërsa prisnin fluturimet për jashtë vendit, pasi dhjetëra të tilla u ndaluan pas shiut të rrëmbyeshëm.

Disa raporte sugjeruan se njerëzit po largoheshin nga terminali, pas “mbipopullimit” brenda, pasi qindra udhëtarë kërkonin t’i shpëtonin kaosit.

Dëshmitarët në aeroport thanë se nuk kishte mbetur asnjë vend bosh në zonën e pritjes.

Gjithsej 17 fluturime hyrëse dhe dalëse u anuluan gjatë mëngjesit dhe tre u devijuan, thuhet në një deklaratë të Dubai Airports.

Operacionet në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait (DXB) u pezulluan më vonë për 25 minuta të martën për shkak të një stuhie intensive, tha aeroporti në një deklaratë.