Reshje të dendura shiu dhe paralajmërime për ortekë kanë përfshirë Zvicrën jugore

01.04.2024

Që nga mbrëmja e së premtes, mbi 100 milimetra reshje kanë përmbytur terrenet më të larta të Ticino-s dhe Qafës Simplon, me parashikimet që sugjerojnë vazhdimin e reshjeve në rajon deri të hënën e Pashkëve, sipas shërbimit meteorologjik MeteoNews.

Reshje të dendura shiu dhe paralajmërime për ortekë kanë përfshirë Zvicrën jugore Foto: Die Autobahn A-2 zwischen Beckenried und Erstfeld ist wegen Hochwasser gesperrt, nachdem die Reuss nach starken Regenfaellen ueber die Ufer getreten ist am Samstag, 3. Oktober 20230 in Seedorf im Kanton Uri. (KEYSTONE/Urs Flueeler).

Stacioni matës Robiei Ticino, i vendosur gati 1,900 metra mbi nivelin e detit, regjistroi reshjet më të larta, duke arritur 115 milimetra nga mesnata e 29 marsit deri në orën 7 të mëngjesit të mëngjesit të Pashkëve, raportoi MeteoNews të dielën.

Në komunat Bosco dhe Gurin të kantonit Ticino, nivelet e reshjeve u rritën në 113 milimetra, ndërsa Simplon-Dorf Valais patën 103 milimetra. Airolo Ticino përjetoi 82 milimetra, e ndjekur nga 62 milimetra në Locarno-Monti.

Fillimi i reshjeve të borës në lartësi më të larta bëri që autoritetet federale të lëshojnë paralajmërime për ortekët të dielën e Pashkëve për luginat alpine në Ticino, Valais dhe pjesë të Graubünden. Shumë lugina të tjera gjithashtu përballen me një rrezik të konsiderueshëm të ortekëve.

Pavarësisht përmbytjes, Zvicra mbetet relativisht e kursyer nga rreziqet e përmbytjeve, siç tregohet nga portali i rreziqeve natyrore të qeverisë federale.

Ndërprerje transporti për shkak të motit të keq

E diela e Pashkëve dëshmoi ndërprerje në rrugë të ndryshme transporti për shkak të kushteve të pafavorshme të motit. Shërbimet hekurudhore në rajonin Jungfrau u ndërprenë për shkak të erërave të forta, ndërsa hekurudha Matterhorn Gotthard njoftoi mbylljen e linjës Andermatt Uri në Tschamut-Selva Graubünden për ditën. Në Luginën e Saas Valais, rruga kryesore midis Staldenit dhe Saas-Grund mbeti e mbyllur të dielën në mëngjes për shkak të rreziqeve të ortekëve. Autoritetet synuan të siguronin përditësime mbi kohëzgjatjen e mbylljes deri në mesditë.