Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Prizreni nesër përuron memorialin e heroit Besim Ndrecaj

14.09.2021 / Suhareka

Prizreni nesër përuron memorialin e heroit Besim Ndrecaj
Foto: Ilustrim

Vitin e kaluar në 25 vjetorin e rënies heroike të heroit Besim Ndrecaj, drejtori i Administratës në Prizren, Osman Hajdari, kishte njoftuar se do të hapen procedurat tenderuese për ndërtimin e memorialit për heroin e kombit, Besim Ndrecaj në vendin e rënies së tij.

E siç duket ky memorial tashmë ka përfunduar dhe përurimi i tij do të bëhet të mërkurën në ditën e dëshmorëve të Prizrenit.

Ka qenë vet drejtori Hajdari i cili ka bërë të ditur këtë njoftim.

“Nesër, mu në ditën e dëshmorëve të komunës së Prizrenit, do të bëhet përurimi i memorialit të heroit “Besim Nrecaj” në vendin e rënies. Mirënjohje e respekt deri në përulje për veprën e madhe të Heroit Besim Nrecaj. Lavdi të gjithë dëshmorëve të kombit” ka shkruar Hajdari.


I lindur më 10.10.1956 në fshatin Maqitevë të komunës së Suharekës, Besim Nrecaj para aktit heroik të rinies do të të mbahet mend si një kundërshtar i madh i regjimit jugosllav i cili kishte vënë në shënjestër djalin nga Maqiteva qysh në rininë e tij.

I shkolluar për gjeodezi, Ndrecaj në vitin 1978, nisi ta ushtrojë këtë profesion në komunën e Suharkës por u largua nga puna dhe u dënua, pasi kishte sulmuar fizikisht drejtorin serb të asaj kohe.

Telashet me pushtetin nuk iu ndanë as atëherë kur Ndrecaj nisi shërbimin ushtarak në Split të Kroacisë në vitin 1979. Shërbimin ushtarak e ndërpreu në mes për t’i kaluar dy vite tjera në burg, pasi sulmoi fizikisht një oficer dhe ushtarë serbë.

Por liria për të sikur edhe për popullin e Kosovës ishte e mohuar edhe pas kohës kur ai doli nga burgu.
Ndjekja  ndaj Besimit nuk u ndal kurrë, por këto veprime duket se vetëm i japnin forcë atij.

I udhëhequr nga kjo bindje, historia për të tregon një ngjarje në stacionin e autobusëve kur Besim Ndrecaj merr urdhër të ndalet sepse ndaj tij ka një vendim-arresti.
Por befasia ndodhë, kur Ndrecaj nxjerrë revolen qarmatos policët serbë dhe të njejtit i deryron të kthehen në stacionin policorë në Suharekë por i vetëdijshmë se tash për të po fillon një etapë edhe më e rrezikshme.
Me aksioin për mbledhjen e armëve, në vitin 1995, policia niset për ta qarmatosur Besim Ndrecajn i cili në atë kohë punonte në Shirokë.

Ky aksion i nisur udhëhiqej nga komandanti Dragan Shoshkiq, por që doli të jetë  i fundit për të. Gjatë kësaj përballje, Besim Ndrecaj, vret Shoshkiqin dhe plagosi zv.komandantin Dragan Dobrosavleviqin.

Beteja e radhës e Besim Ndrecajt që mbante pozitën e komandantit të njësitit gueril për Suharekë, ”Zjarri 002”, ishte në Malsi të Re të Prizrenit, aty jetonte me familje.
Forcat serbe nisen aksionin, kësaj radhe sic thonë familjarët, për ta kapur të gjallë Besimin që mbante nofkën “Forca”.

Pas një lufte disa orëshe, Besimi bie në këtë betejë, duke u kthyer në një hero dhe shembull se si vdiset për atdhe.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *