Në Suharekë nuk ka mjaftueshëm vaksina anti-COVID

Në Suharekë nuk ka mjaftueshëm vaksina anti-COVID
Fisnik Sadiku

23.06.2021 / Suhareka


Ndonëse zyrtarisht filloi procesi i vaksinimit masiv, në shumë komuna nuk ka doza të mjaftueshme.

Ani pse Ministria e Shëndetësisë, që nga 15 qershori, premtoi vaksinimin e qindra-mijëra qytetarëve brenda ditës, në Suharekë është rekomanduar që brenda ditës të vaksinohen vetëm 70 persona.

Besa Kuqi, drejtoreshë e Shëndetësisë në këtë Komunë, thotë se nuk ka vaksina sa ka kërkesa.

“Për momentin e kemi marrë rekomandim nga Ministria e Shëndetësisë me vaksinu vetëm 70 qytetarë në ditë, gjë që po na bën shumë problem dhe telashe për shkak që kemi më shumë interesim se që kemi doza. A po na furnizojnë me doza? Po, ama jo mjaftueshëm sa duhet.”, tha Kuqi për ATV.

Kuqi vlerëson se në vend kjo çfarë po ndodh as nuk është vaksinim masiv.

LEXO EDHE:  Aksident trafiku në fshatin Reshtan, lëndohet një femër

Me të njëjtin problem me mungesë të vaksinave po përballet edhe Komuna e Ferizajt. Drejtoresha e Shëndetësisë në këtë komunë, Abetare Kurti, thotë se ka shumë qytetarë të interesuar për vaksinim, por duhet të presin edhe një kohë.

“Pengesa e vetme është ndoshta që ne kemi numër të madh të qytetarëve që kërkojnë me u vaksinu, por për shkak të planit kombëtar të vaksinimit dhe sasisë së pamjaftueshme të vaksinave po e menaxhojmë disi situatën të mos tejkalohet numri i shifrave që duhet dhënë,” tha Kurti.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, kishte premtuar që deri në fund të muajit do të arrijnë 40 mijë doza donacion të vaksinës Pfizer dhe një kontingjent tjetër i dozave të kontraktuara nga Qeveria.

Test antigjen për COVID-19 vetëm 15€, rezultati brenda 30 minutave

Në Laboratorin “RIOLAB” kryhet testi i shpejtë i antigjenit për COVID-19. Testi i antigjenit përdoret në diagnozën e infeksionit COVID-19....

Lexo më shumë

Të fundit