Zyrtare: Chelsea nënshkruan me Fofana në një marrëveshje rekord prej 87 milionë eurosh

  • 31.08.2022
Zyrtare: Chelsea nënshkruan me Fofana në një marrëveshje rekord prej 87 milionë eurosh

Chelsea ka përfunduar nënshkrimin e Wesley Fofana nga Leicester City për një tarifë rekord të raportuar prej 75 milionë £ (87 milionë euro) duke përfshirë shtesat.

Mbrojtësi 21-vjeçar i bashkohet Bluve nga Leicester në një kontratë shtatëvjeçare. Ai do të jetë partner i Kalidou Koulibaly dhe Thiago Silva në mbrojtjen me tre lojtarë të Thomas Tuchel në Chelsea.

Marrëveshja përfundimtare e sheh Fofana-n të bëhet nënshkrimi më i shtrenjtë mbrojtës në historinë e Bluve, duke thyer rekordin e mëparshëm të vendosur nga Marc Cucurella – i cili u bashkua nga Brighton për 62 milionë funte më herët në dritare.


Fofana tha për faqen zyrtare të Chelsea pas njoftimit: “Dy ditët e fundit kanë qenë ditë vërtet të mëdha për mua dhe jam shumë e lumtur. Kam stërvitur këtë mëngjes me ekipin dhe është një ëndërr për mua. Jam shumë e emocionuar që filloj të luaj. ndeshje për tifozët dhe klubin.

“Unë jam këtu për të fituar trofe – Champions League, Premier League, FA Cup, Carabao Cup, gjithçka. Kam ardhur këtu për të fituar dhe klubi është ndërtuar për të fituar trofe, kështu që unë jam këtu për të vazhduar këtë.”

Francezi iu bashkua Leicester Cityt në vitin 2020 dhe ishte titullar i rregullt nën drejtimin e Brendan Rodgers në sezonin e tij të parë. Ai humbi pjesën më të madhe të sezonit 2021-22 pas thyerjes së kyçit të këmbës, por u rikthye për gjendje të plotë fizike në mars dhe do të jetë gati të integrohet direkt në skuadrën e Chelseat.

Ai luajti në 52 ndeshje gjithsej për Leicesterin, 37 prej të cilave në Premier League.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë