Presidenti i FFK: Federata nuk ndërton stadiume, nuk harxhojmë asnjë cent

  • 08.08.2022
Presidenti i FFK: Federata nuk ndërton stadiume, nuk harxhojmë asnjë cent

Projektet të cilat iu prezantuan opinionit ishte moderne dhe mahnitën të gjithë, por puna e bërë në to është larg asaj që u prezantua.

Madje, punimet në shumicën e këtyre stadiumeve kanë ngecur plotësisht. Në opionion ka raste kur për këtë gjë fajësohet edhe Federata e Futbollit e Kosovës. Por, kreu i saj, Agim Ademi ka thënë se asnjëri prej projekteve të stadiumeve nuk ka të bëjë asgjë me FFK-në.


“Më vjen keq që ende nuk kanë përfunduar ato stadiume, por me to merret ekskluzivisht ministria dhe komunat. Federata nuk ka dorë aty”, ka thënë Ademi për RTK-në, transmeton Futbolli.info.

“Nuk është FFK ajo që ua bën stadiumet klubeve. Federata është për me i ndihmu klubet, për me intervenu kur ato nuk janë gjendje të mirë. Në këtë aspekt klubet gjithmonë e kanë derën hapur. Ato e kanë gjithmonë mundësinë për t’u konsultuar me ne. Nuk përzihemi në politikat e klubeve sepse duam që ato të jenë të pavarura, por jemi të gatshëm për t’i sugjeruar dhe për t’i mbështetur për aq sa ka mundësi dhe sa i lejohet federatës”, ka shtuar Ademi.

I pari i futbollit kosovar ka thënë se si kudo në botë edhe tek ne stadiumet e sallat e sportit bëhen nga shteti (qeveria dhe komunat), teksa ka thënë se nuk shpenzojnë asnjë cent të buxhetit të Kosovës.

“Ne si federatë nuk vjelim asnjë mjet të shtetit, sepse dikush po mendon se jemi organizatë shtetërore dhe operojmë me para të shtetit. Ne, operojmë me para të UEFA-s, FIFA-s dhe të sponsorëve tanë. Në këtë aspekt, ne e kemi një mandat që të bëjmë sa më shumë fusha stërvitore në të gjithë Kosovën”, është shprehur numri një i FFK-së.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë