Chelsea – Leicester, parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme

Sonte në kuadër të Premier Ligës do të përballen mes vete Chelsea dhe Leicester City.

Chelsea – Leicester, parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme

Ndeshja që fillon në ora 21:00, do të luhet në stadiumin “Samford Bridge”, me dy skuadrat që do të tentojnë të triumfojnë.

Vendi:Samford Bridge, Londër
Koha: 19 maj (e enjte) 21:00


Chelsea

Thomas Tuchel nuk do të detyrohet të bëjë ndryshime me shumicë, me pesë ditë ndërmjet humbjes së Chelsea nga penalltitë e Kupës FA ndaj Liverpoolit, por ato janë parashikuar.

Kai Havertz humbi finalen për shkak të një dëmtimi në kofshë dhe mbetet në dyshim për pritjen e Leicesterit të enjten.

Timo Werner ishte në pankinë kundër Liverpool-it, por ndjeu një problem në kofshën e tij gjatë ngrohjes.

Ruben Loftus-Cheek u luajt në kohën shtesë vetëm për t’u larguar 15 minuta më vonë, kështu që ai ndoshta nuk ka gjasa të fillojë këtu.

N’Golo Kante është një opsion për të filluar vetëm pasi të konsiderohet mjaftueshëm i aftë për të filluar në stol në Wembley.

Thiago Silva kishte nevojë për trajtim disa herë në Wembley dhe mund të mos rrezikohet në një lojë që nuk do të thotë pothuajse asgjë për Chelsean.

Andreas Christensen duket se ka luajtur ndeshjen e tij të fundit për Chelsean tashmë pasi e përjashtoi veten nga finalja e Kupës FA në ditën e ndeshjes për befasinë e bashkëlojtarëve të tij.

Leicester City

Danny Ward filloi në portën e Leicesterit të dielën dhe performoi shumë mirë, megjithëse Kasper Schmeichel do të kthehet në dy ndeshjet e fundit të Leicesterit.

Nampalys Mendy doli në pjesën e parë kundër Watford për shkak të sëmundjes, por pritet të jetë i disponueshëm të enjten mbrëma.

Brendan Rodgers ka sugjeruar që Youri Tielemans dhe Hamza Choudhury do të mungojnë kundër Chelsea-t, kështu që Mendy mund të fillojë sërish këtu.

Ricardo Pereira është rikthyer në stërvitje përpara udhëtimit të së enjtes në Londër, por do të duhet të vlerësohet. Ai ka më shumë shanse për të filluar ndeshjen e tyre të fundit të sezonit.

Fakte

Në 4 ndeshjet e fundit të Leicesterit (Premier League) janë shënuar mbi 2.5 gola.

Analizë

Chelsea ka nevojë vetëm për një fitore në një nga dy ndeshjet e fundit për të siguruar të tretën dhe do të jetë i prirur të rikthehet shpejt nga humbja e tyre në finalen e Kupës FA ndaj Liverpoolit.

Leicester duket se po e mbyll sezonin fuqishëm pas fitoreve të njëpasnjëshme ndaj Norwich dhe Watford me tetë gola të shënuar dhe vetëm një të pësuar.

Thomas Tuchel do të duhet të largojë lojtarët e tij të Chelsea nga parket pas humbjes së dytë në finale të kupës të sezonit. Rreziku është se ata tani mendojnë se sezoni i tyre ka mbaruar kur ende duhet të sigurojnë një përfundim në top-katërsh.

Chelsea në fakt ka fituar vetëm një nga pesë të fundit në shtëpi ndaj Leicester-it dhe kur merrni parasysh formën aktuale të të dy palëve, problemet e tyre mund të vazhdojnë këtu.

Formacionet e mundshme

Chelsea (3-4-2-1): Mendy; Azpilicueta, Rudiger, Sarr; James, Kante, Jorginho, Alonso; Ziyech, Mount; Lukaku.

Leicester (4-2-3-1): Schmeichel; Castagne, Fofana, Evans, Justin; Dewsbury-Hall, Mendy; Albrighton, Maddison, Barnes; Vardy.

Parashikim: Chelsea 1 – 2 Leicester.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë