Bizneset Vende Pune Ofertat

Ushqimet që mund të shkaktojnë dhimbje koke

Ushqimet që mund të shkaktojnë dhimbje koke

17.09.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Sulmet e migrenës dhe llojet e tjera të dhimbjeve të kokës mund të shkaktohen nga disa ushqime. Ndonjëherë një ushqim mund të jetë vetëm një kontribues i lehtë për sulmet e migrenës në një numër të vogël njerëzish, ndërsa ushqimet e tjera në fakt mund të keqidentifikohen si shkaktarë.

Një shumëllojshmëri e gjerë shkaktuesish mund të bëjnë që trupi të reagojë me dhimbjen që ndihet në kokën, nofullën ose fytyrën tuaj. Këto mund të përfshijnë ndryshime mjedisore, duhan, ndryshime në nivelet e hormoneve, stres, drita të ndritshme ose ndryshime në zakonet e gjumit, ndër të tjera. Ajo që shkakton një dhimbje koke ose migrenë ndryshon nga një person në tjetrin, dhe shpesh, një kombinim i shkaktarëve çon në një dhimbje koke.

Nëse keni dhimbje koke pas ngrënies, ato mund të shkaktohen – të paktën pjesërisht – nga ushqime ose pije specifike.

“Nuk është aspak e pazakontë që ushqimi të shkaktojë migrenë ose lloje të tjera dhimbje koke”, thotë Noah L. Rosen, MD, një neurolog dhe specialist i dhimbjes në Institutin Neuroshkencash të Partnerëve të Shëndetit Northwell në Great Neck, Nju Jork. Por meqenëse ushqime të ndryshme mund të shkaktojnë dhimbje koke te njerëz të ndryshëm, mund të ndihmojë mbajtja e një ditari të ushqimit dhe dhimbjes së kokës për të zbuluar se cilat ushqime janë të përfshira në tuajin.

Këtu janë disa ushqime, pije dhe përbërës që zakonisht lidhen me dhimbjet e kokës dhe sulmet e migrenës – dhe çfarë duhet të dini se sa e fortë është kjo lidhje.

Çokollata

Shumë njerëz shpesh kanë dhimbje koke menjëherë pasi kanë ngrënë çokollatë, e cila kuptohet që çon në një besim se çokollata shkakton dhimbje koke. Por rezulton se mund të mos jetë kështu.

Një përmbledhje e studimeve mbi çokollatën dhe migrenën zbuloi se një numër i vogël njerëzish e identifikuan çokollatën si një shkaktar për dhimbjet e kokës. Por në studimet në të cilat pjesëmarrësit morën ose çokollatë ose një zëvendësues me shije të ngjashme pa e ditur se çfarë morën, nuk kishte rrezik në rritje për dhimbje koke të lidhur me çokollatën.

“Çokollata mund të jetë duke marrë një rap të keq si një shkaktar i migrenës,” thotë Dr. Rosen. “Shumë njerëz me migrenë kanë rritur oreksin dhe dëshirat për ushqim pak para se të fillojnë dhimbjet e kokës”. Me fjalë të tjera, arritja për një copë çokollatë mund të jetë rezultat i një migrene të afërt dhe jo shkaku.

Vera e kuqe dhe pije të tjera alkoolike

Sulfitet, të përdorura si konservues në verën e bardhë dhe të kuqe, konsiderohen si një shkaktar i mundshëm i migrenës. Kjo do të thotë se vera mund të jetë një nxitës i fuqishëm për disa njerëz, për shkak të efektit të kombinuar të sulfiteve dhe alkoolit. Alkooli në çdo pije shkakton rritje të qarkullimit të gjakut në trurin tuaj dhe mund të rezultojë në dehidrim, të cilat të dyja mund të jenë shkaktarë të dhimbjes së kokës.

“Njerëzit me migrenë kanë tendencë të kenë më keq varje nga çdo lloj alkooli,” vëren Robert B. Daroff, MD, profesor i neurologjisë në Case Western Reserve School of Medicine në Cleveland dhe president i mëparshëm i Shoqatës Amerikane të Dhimbjes së Kokës. “Alkooli gjithashtu do të shkaktojë një dhimbje koke tek dikush që kalon një periudhë të dhimbjeve të kokës.”

Kafeja

Ndërprerja e rutinës suaj normale të konsumit të kafeinës është një shkaktar i zakonshëm për dhimbje koke. “Nëse flini më vonë gjatë fundjavës dhe zgjoheni me dhimbje koke, me siguri keni një dhimbje koke të tërheqjes së kafeinës”, thotë Dr. Daroff.

Megjithatë, pak kafeinë mund të ndihmojë në heqjen e dhimbjes së kokës, dhe kafeina përfshihet në disa trajtime të dhimbjes së kokës pa recetë. Por shumë kafeinë mund t’ju bëjë në përgjithësi më të ndjeshëm ndaj dhimbjeve të kokës. Hulumtimet sugjerojnë se për të kufizuar rrezikun e dhimbjes së kokës, njerëzit me migrenë duhet të kufizojnë marrjen e tyre ditore të kafeinës në 200 miligramë dhe të konsumojnë të njëjtën sasi pothuajse në të njëjtën kohë çdo ditë.

Ushqimet që përmbajnë MSG

Glutamati i monosodiumit (MSG), i cili gjendet në salcën e sojës dhe përdoret si shtesë në produkte të tjera, është një nxitës i shpeshtë i dhimbjes së kokës që mund të shkaktojë gjithashtu edhe probleme të tretjes.

Ky përbërës gjendet natyrshëm në përbërës të tillë, si proteina vegjetale e hidrolizuar, maja e autolizuar, maja e hidrolizuar, ekstrakti i majave, ekstraktet e sojës dhe izolimi i proteinave, si dhe në domate dhe djathëra.

Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë