Bizneset Vende Pune Ofertat

Të mira për tretjen, lëkurën, ulin sheqerin dhe presionin e gjakut – dobitë e shumta nga kumbullat

Të mira për tretjen, lëkurën, ulin sheqerin dhe presionin e gjakut – dobitë e shumta nga kumbullat

01.09.2023 Shëndeti

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Kumbullat janë një frut jo vetëm i shijshëm dhe i larmishëm në shije, por edhe i pasur me lëndë ushqyese që ofrojnë përfitime të shumta për shëndetin e njeriut.

Ekzistojnë më shumë se 2.000 lloje të ndryshme kumbullash, të cilat ndryshojnë në ngjyrë, madhësi, shije dhe strukturë. Kumbullat janë me pak kalori, të pasura me fibra, vitamina dhe minerale. Janë burim i vitaminës C, vitaminës K dhe vitaminës A, si edhe mineraleve, si kaliumi dhe bakri.

Përveç kësaj, kumbullat njihen për aktivitetin e tyre të lartë antioksidues që ndihmon në luftimin e radikaleve të lira dhe i mbron qelizat nga dëmtimi. Vlera e tyre ushqyese, vetitë antioksiduese dhe përfitimet e shumta shëndetësore i bëjnë një pjesë të rëndësishme të një diete të ekuilibruar.

Përfitimet shëndetësore nga kumbullat

Presion më i ulët i gjakut

Sipas një studimi të vitit 2010, pjesëmarrësit që pinin lëng kumbulle dhe hëngrën kumbulla të thata, kishin presion më të ulët të gjakut sesa grupi i kontrollit që nuk i konsumonin ato.

Përmirësim i tretjes

Fibrat e pranishme te kumbullat nxisin tretjen e rregullt, duke lehtësuar kalimin e ushqimit përmes zorrëve dhe duke parandaluar kapsllëkun.

Kontrolli i glukozës në gjak

Fibrat dhe fitonutrientët në kumbulla mund të ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak, duke i bërë ato të dobishme për njerëzit me diabet. Sipas ekspertëve shëndetësorë, indeksi i ulët glikemik që gjendet te kumbullat mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të glukozës duke çuar në një rrezik më të ulët për zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Shëndeti i kockave

Vitamina K e pranishme në kumbulla luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të kockave duke nxitur mineralizimin e tyre. Sipas studimeve, subjektet që hanin kumbulla të thata dhe morën suplemente të vitaminës D dhe kalciumit kishin përmirësuar ndjeshëm densitetin e kockave.

Shëndeti i lëkurës

Vitamina C mbështet prodhimin e kolagjenit, një proteinë e rëndësishme për shëndetin e lëkurës.

Kumbullat janë të ulëta në kalori

Me 30 kalori, një kumbull e vogël është jo vetëm një rostiçeri e shkëlqyer, por edhe ndihmon për të plotësuar dëshirën për ëmbëlsirat. Kjo do të thotë se kumbullat mund të jenë ideale për ata që janë në dietë ose duan të reduktojnë marrjen e kalorive.

SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
New Born Agency Tjera Rruga Xhavit Sylaj, Suharekë,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë