Bizneset Vende Pune Ofertat

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

03.06.2023 Shëndeti

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale

Vitet e fundit në internet është përhapur historia se ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, në vend që të ulesh në tavolinë, ka disa përfitime shëndetësore.

Megjithatë, nuk ka prova të mjaftueshme shkencore për të konfirmuar pa mëdyshje se të ngrënit gjatë qëndrimit në këmbë ose duke ecur ka efekte të rëndësishme pozitive në shëndet.

Përveç kësaj, duhet të merren parasysh disa fakte, transmeton Telegrafi.

Kontrolli i marrjes së ushqimit

Studimet kanë treguar se të ngrënit në këmbë ose duke ecur mund të çojë në më pak ndërgjegjësim për marrjen e ushqimit dhe më pak ngopje.

Kur hani ulur në tavolinë, ka më shumë gjasa të jeni të vetëdijshëm për sasinë e ushqimit që konsumoni, si dhe për ndjenjën e ngopjes. Përndryshe, mund të hani tepër nëse hani shpejt në këmbë ose duke ecur.

Efektet në tretje

Ekziston një teori që qëndrimi në këmbë ose ecja gjatë një vakti mund të përmirësojë tretjen. Ecja pas një vakti mund të ndihmojë në stimulimin e procesit të tretjes. Megjithatë, provat shkencore për të mbështetur pretendime të tilla janë të kufizuara.

Humbja e përqendrimit

Një nga disavantazhet e mundshme të të ngrënit gjatë qëndrimit në këmbë ose në këmbë është përqendrimi i reduktuar. Kur hani ulur në një tryezë, ka më shumë gjasa të përqendroheni te ushqimi dhe të ndiheni të ngopur. Gjithashtu, ulja në tavolinë mund të krijojë një ambient ku mund të relaksoheni dhe të shijoni vaktin tuaj.

Sigurisht, konteksti është i rëndësishëm. Në disa situata, të tilla si një vakt i shpejtë në punë ose në lëvizje, mund të jetë e përshtatshme për të ngrënë duke qëndruar në këmbë ose duke ecur. Megjithatë, për një dietë të ekuilibruar dhe të vetëdijshme, ulja në tryezë dhe fokusimi në vakt mund të jetë mënyra e preferuar.

Ashtu si me të gjitha aspektet e të ushqyerit, nevojat dhe preferencat individuale luajnë një rol të rëndësishëm. Është e rëndësishme të përshtatni dietën tuaj sipas nevojave tuaja dhe të shijoni vaktet tuaja në një mënyrë që ju përshtatet më së miri.

Probleme shtesë

Gastroenterologu amerikan Peyton Berookim shpjegon se çfarë ndryshimesh ndodhin në tretje kur përtypim dhe gëlltisim ndërsa jemi në këmbë.

Tretje më të shpejtë

“Gjëja e parë që duhet vënë re është se kur qëndrojmë dhe hamë, gjaku zbret në këmbë, thjesht për shkak të gravitetit, dhe kjo mund të shkaktojë ulje të rrjedhjes së gjakut në stomak, ku nevojitet për tretje. Si pasojë, tretja mund të mos funksionojë aq perfekte dhe mund të keni fryrje dhe probleme me tretjen”, thotë gastroenterologu.

Ai shton se një efekt i ngjashëm ndodh nëse fillojmë të lëvizim menjëherë pas ngrënies. Pastaj ka tretje më të shpejtë dhe përthithje më të dobët të lëndëve ushqyese. Për fat të mirë, kjo nuk është shkak për shqetësim.

Kur hamë në këmbë, zakonisht përtypim dhe gëlltisim më shpejt, dhe kjo mund të çojë në pasoja të caktuara. Sa më shpejt të hamë, aq më shumë ka të ngjarë të gëlltisim shumë ajër, gjë që çon në gazra.

Përtypja e pamjaftueshme

Nëse përtypim shpejt, por jo mjaftueshëm dhe përsëri gëlltisim, mund të shfaqen ngërçe në stomak, sepse në këtë rast stomakut i duhet më shumë kohë për të zbërthyer ushqimin.

Nëse e keni këtë problem dhe nuk dini si ta ndihmoni veten, këshilla e mjekut është që në vend që të qëndroni në këmbë gjatë ngrënies, uluni dhe shikoni nëse simptomat zhduken.

Shijojeni ushqimin

Kur uleni ndërsa hani dhe gjeni kohë për të shijuar vaktin tuaj, mund të prisni disa përfitime për tretjen tuaj. Meqenëse përtypja dhe gëlltitja e ushqimit në këmbë do të shkaktojë disa efekte anësore, të tilla si një ndjenjë e pakëndshme në stomak, ndryshimet e vogla mund të përmirësojnë tretjen.

Berookim shton se në atë rast do të përfitojë edhe shëndeti juaj mendor. Ushqimi i kujdesshëm do të mbajë nën kontroll sistemin nervor simpatik, gjë që do të ndihmojë sistemin nervor autonom të funksionojë siç duhet.

Me fjalë të tjera, stresi është vërtetuar se ndërhyn në mekanizmat gastroenterologjikë, kështu që mund të themi se zorra do të dërgojë sinjale në tru dhe gjithashtu do të dërgojë sinjale në zorrë kur është në vështirësi. Në një gjendje të tillë, ju mund të bëheni në depresion ose në ankth.

Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende100 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë