Bizneset Vende Pune Ofertat

Mungesa e vitaminës B12, simptomat, rreziku për shëndetin dhe parandalimi i saj

Mungesa e vitaminës B12, simptomat, rreziku për shëndetin dhe parandalimi i saj

25.07.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Vitamina B12, është thelbësore dhe përdoret nga trupi për të krijuar qeliza të shëndetshme. Mungesa afatgjatë e vitaminës B12 mund të çojë në dëmtim të nervave, sëmundje kardiovaskulare dhe madje edhe në kancer të stomakut që rezultojnë fatale për jetën.

Disa simptoma se si mund ta dalloni mungesën e kësaj vitamine dhe që në asnjë mënyrë të mos e anashkaloni janë:

1.   Ndjesi shpuese në duar ose gishta

Nëse duart ose gishtërinjtë fillojnë iu japin një ndjesi shpimi gjilpërash kjo është një shenjë e hershme e mungesës së vitaminës B12. Kjo ndodh për shkak të dëmtimit nervor.

2.   Rrezik nga demenca

Meqenëse vitamina B12 mbështet funksionin nervor, mungesa mund të çojë edhe në dëmtim të përhershëm të sistemit nervor që mund të rezultojë në demencë (çmenduri).

3.   Simptoma të tjera

Vitamina B12 është jetike për organizmin e njeriut, sidomos për rruazat e kuqe të gjakut që të bëhen aktive. Mungesa e vitaminës B12 mund të çojë në lodhje për shkak të mungesës së kapacitetit të oksigjenit në gjak. Kjo quhet anemi megaloblastike.

Përveç lodhjes, simptoma të tjera të mungesës së B12 mund të përfshijnë frymëmarrje të shpejtë ose gulçim, dhimbje koke, dispepsi, humbje të oreksit, probleme me shikimin, ndjenjë dobësie, diarre, dhimbje ose skuqje të gjuhës, probleme me kujtesën, etj.

Si ta parandaloni mungesën e vitaminës B12?

Kjo vitaminë gjendet në ushqimet e produkteve shtazore si mishi, peshku, djathi, vezët dhe gjalpi.

Për vegjetarianët, mund të gjendet në qumështin e bimëve të fortifikuara, drithërat e fortifikuara, maja ushqyese dhe ushqime të tjera të përpunuara si disa alternativa të mishit. Megjithatë, sipas ekspertëve shëndetësorë, këto burime nuk janë treguar se ofrojnë një sasi të besueshme dhe të mjaftueshme të vitaminës B12. Pra, nëse jeni vegjetarian ose vegan, rekomandohet të merrni suplemente pas konsultimit me mjekun ose nutricionistin e certifikuar.

Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Theranda Basket OJQ Sport Rr Brigada 123,
Kosovë
FURRA PIZZERIA KOSOVARJA2 Gastronomi Rr.Xhavit Syla Suharek,
Kosovë
Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende89 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë