12 ushqimet kryesore që janë të pasura me vitaminë B12

22.02.2024

Mëlçia e kafshëve, si mëlçia e dhisë, e qengjit ose e pulës dhe veshkat janë burime të shkëlqyera të vitaminës B12. Ato janë të pasura me lëndë ushqyese dhe ofrojnë një sasi të konsiderueshme të kësaj vitamine thelbësore. Përfshirja e pjesëve të vogla të mëlçisë ose veshkave në dietën tuaj mund të ndihmojë në plotësimin e nevojave tuaja për vitaminë B12.

12 ushqimet kryesore që janë të pasura me vitaminë B12 Foto: Ilustrim

Molusqe
Molusqet janë një energji ushqyese, dhe ato janë gjithashtu një nga burimet e jashtëzakonshme të vitaminës B12. Një porcion i vogël me molusqe mund të sigurojë një sasi të konsiderueshme të kësaj vitamine. Shijoni ato të ziera në avull, në supa ose të shtuara në pjatat e makaronave për një vakt të shijshëm dhe ushqyes.

Sardelet
Sardelet ofrojnë acide yndyrore omega-3 dhe janë një burim i mirë i vitaminës B12. Këta peshq të vegjël kanë lëndë ushqyese thelbësore dhe mund të shijohen të pjekur në skarë, të konservuar në vaj ulliri ose të shtohen në sallata për të rritur vitaminat B dhe yndyrnat.

Drithëra të fortifikuara
Drithërat e fortifikuara të mëngjesit janë një burim i përshtatshëm i vitaminës B12, veçanërisht për individët që ndjekin dieta vegjetariane ose vegane. Shumë lloje të drithërave janë të fortifikuara me këtë vitaminë, duke i bërë ato një opsion të arritshëm për të përmbushur kërkesat tuaja ditore. Kërkoni opsionet e drithërave të plota dhe kontrolloni etiketat ushqyese për përmbajtjen e vitaminës B12.

Tuna
Tuna është një peshk i gjithanshëm që ofron proteina dhe vitaminë B12. Tuni i konservuar është lehtësisht i disponueshëm dhe mund të përdoret në sallata, sanduiçe ose pjata me makarona për të rritur marrjen e kësaj vitamine thelbësore.

Salmon
Salmoni njihet gjerësisht si ushqimi kryesor i vitaminës B12, i njohur për përqendrimin e lartë të acideve yndyrore omega-3. Është i mbushur me vitamina esenciale dhe salmoni është një burim i pasur i proteinave me cilësi të lartë. Përfshirja e salmonit në dietën tuaj siguron një konsum të mjaftueshëm të vitaminës B12 dhe siguron përfitime të shumta shëndetësore të lidhura me acidet yndyrore omega-3.

Qumësht i fortifikuar jo qumështor

Qumështi jo qumështor, si bajamet, soja dhe orizi, është bërë një alternativë e ushqimeve me vitaminë B12 për ata që kërkojnë opsione pa qumësht. Qumështi i fortifikuar jo-bulmetor ofron një mënyrë të përshtatshme dhe të arritshme për veganët, vegjetarianët dhe individët me intolerancë ndaj laktozës për të përfshirë vitaminën B12 në dietat e tyre, duke siguruar shëndet dhe ushqim optimal.

Qumështi dhe produktet e qumështit
Djathi dhe kosi janë burime të shijshme dhe ushqyese të proteinave dhe vitaminave thelbësore, duke përfshirë vitaminën B12. Këto produkte të qumështit luajnë një rol të rëndësishëm në rritjen e niveleve të vitaminës B12, veçanërisht te individët që kanë mungesë. 

Përfshirja e qumështit dhe produkteve të qumështit në dietën tuaj mund të ndihmojë në sigurimin e një marrjeje adekuate të vitaminës B12, duke mbështetur shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme.

Vezët
Vezët janë një burim ushqyes i vitaminës B12, e cila është jetike në ruajtjen e ekuilibrit optimal të vitaminave. Për individët me mungesë të vitaminës B12, rekomandohet konsumimi i një veze të plotë, duke përfshirë edhe të verdhën e vezës. 

Cilat janë suplementet e vitaminës b12?

Suplementet e vitaminës B12 janë forma sintetike të vitaminës B12 që merren nga goja ose administrohen përmes injeksioneve për të rritur marrjen e këtij ushqyesi thelbësor.

Suplementet e vitaminës B12 janë të disponueshme në forma të ndryshme, duke përfshirë tableta, kapsula, tableta nëngjuhësore (nën gjuhë) dhe injeksione. Zakonisht rekomandohen për individët që kanë mungesë të vitaminës B12, e cila mund të ndodhë për shkak të një sërë faktorësh si dieta e dobët, disa kushte mjekësore ose probleme me përthithjen.

Mjekët shpesh përshkruajnë suplemente për të adresuar mangësitë e vitaminës B12 dhe për të parandaluar çështjet shëndetësore të lidhura si anemia dhe problemet neurologjike. Ato sigurojnë një dozë të përqendruar të vitaminës B12, duke lejuar përthithjen dhe shfrytëzimin efikas nga trupi.

Është e rëndësishme të theksohet se suplementet e vitaminës B12 duhet të merren nën drejtimin e mjekëve, pasi ato mund të ndërveprojnë me medikamente të caktuara dhe të kenë efekte anësore të mundshme.

Kush duhet t’i marrë këto suplemente?

Individët me pak ushqime të pasura me vitaminë B12 janë në rrezik të zhvillimit të një mangësie në këtë lëndë ushqyese thelbësore. Në raste të tilla, mjekët mund të këshillojnë rritjen e konsumit të ushqimeve të pasura me vitaminë b12 ose marrjen në konsideratë të suplementeve për të rivendosur ekuilibrin.

Vitamina B12 është kritike për trupin tonë dhe është e përfshirë në funksionet thelbësore. Individët mund të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e tyre të përgjithshme duke përfshirë ushqime të pasura me vitaminë B12 në dietën e tyre.

Çfarë është mungesa e vitaminës B12?

Mungesa e vitaminës B12 ndodh kur ka mungesë të vitaminës B12 në trup. Ky lëndë ushqyese thelbësore është thelbësore për funksionimin e duhur të qelizave të kuqe të gjakut, sintezën e ADN-së dhe sistemit nervor. Mungesa e vitaminës B12 mund të çojë në simptoma të ndryshme, duke përfshirë lodhje, dobësi, probleme nervore dhe anemi. Është thelbësore të diagnostikohet dhe trajtohet mungesa e vitaminës B12 për të parandaluar komplikime të mëtejshme.

Simptomat e mungesës së vitaminës B12

 • Luhatje humori
 • Humbje kujtese
 • Lëkurë të zbehtë
 • Humbja e oreksit
 • Ethe
 • Ulçera në gojë
 • Mpirje
 • Shikim i turbullt
 • Dobësi
 • Djersitje
 • Lodhja
 • Mungesa e frymëmarrjes
 • Dëmtimi i nervit
 • Depresioni