Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Disa arsye pse uji me kripë funksionon si ilaç për trupin e njeriut

Disa arsye pse uji me kripë funksionon si ilaç për trupin e njeriut
Çlirim Gashi

19.04.2021 / Shëndeti

Zgjedhjet Lokale: Reklamo këtu !!!

Informimi i paanshëm dhe i drejtë i publikut është edhe...

Lexo më shumë

Kripa është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizash të vogla të kristalta, e tretshme në ujë, që nxirret nga uji i detit (nëpër kripore) a nga toka (në miniera) dhe që përdoret në gjelle ose u hidhet ushqimeve për t’i ruajtur për një kohë të gjatë.

Në kimi kripa njihet si përbërje kimike e formuar nga zëvendësimi i plotë a i pjesshëm i hidrogjenit të një acidi me metal e me njëvlerës të tij. Në mjekësi kripa njihet si lëndë e bardhë dhe e kristaltë që pihet për të dalë jashtë kur jemi kaps, sulfati i magnezit.

Më poshtë disa arsye pse uji me kripë funksionon si ilaç për trupin e njeriut:

1.Lehtëson shërimin e plagëve: 


Përveç se shërben si një dizenfektues i shpejtë i plagëve, kombinimi i ujit dhe kripës lehtëson gjithashtu shërimin e tyre. Mjafton të tresni pak kripë të trashë deti në ujë të ftohtë dhe ta aplikoni mbi lëkurë. Shënim: Ky truk funksionon sidomos mbi plagët e lehta, në rastin e atyre më të rënda drejtohuni mjekut.

2. Lufton infeksionet: 

Uji i kripur ka gjithashtu një efekt surprizues në luftimin dhe parandalimin e disa llojeve të ndryshme të infeksioneve: si infeksioni vaginal (nëse keni irritim të zonës rreth vulvës mund ta shpëlani disa herë me ujë të ftohtë dhe kripë), infeksionet në gjuhë (prania e afteve në pjesën e brendshme të gojës apo gjuhë e bën të vështirë ushqyerjen dhe jo vetëm), kjo është edhe arsyeja pse duhet ta përdorni disa herë gjatë ditës si shpëlarës.

3. Përmirëson tretjen: 

Nuk duhet të harroni që procesi i trejtes nis që nga goja, prandaj është e rëndësishmë që të pini ujë me kripë pasi kjo e fundit lëshon amilazinë, një enzimë shumë e rëndësishme për tretjen. Kripa natyrale stimulon gjithashtu acidin kloridrik si dhe enzima të rëndësishme që shpërbëjnë proteinat. Por, jo vetëm, të gjithë këta përbërës bëjnë të mundur sekretimin e ushqimit në traktin intestinal dhe mëlçi për një tretje sa më të mirë.

4. Trajton papastërtitë e lëkurës dhe aknet:

Kripa e trashë është një një eksfoliuesit më të mirë natyralë që i duhet fytyrës tuaj. Mirë po e kombinuar me ujë dhe pak vaj bimor, ajo kuron aknet, përmirëson qarkullimin e gjakut në fytyrë dhe mban nën kontroll yndyrën e tepërt.

5. Eleminon zbokthin e tepërt: 

Përzieni një sasi të caktuar kripë trashë dhe ujë, lëreni të tretet plotëisht dhe më pas me ndihmën e një furç aplikojeni direkt mbi skalp. Masazhojeni për pak minuta dhe më pas shpëlani kokën si zakonisht. Këshillohet që ky hap të bëhet gjithmonë pasi të keni përfunduar së bëri dush.

Për të rejat më të fundit bëhuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : SuharekaOnline

Të fundit