Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Disa arsye pse duhet të konsumoni më shumë perime

31.08.2021 / Shëndeti

Disa arsye pse duhet të konsumoni më shumë perime
Foto: Ilustrim

Të humbasësh në peshë, të kesh një rrisk të ulët ndaj sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe tensionit, të jesh i shëndetshëm dhe mos të të brejë ndërgjegjia se ha shumë.

Me siguri po mendoni, e ku mund të qëndrojnë gjithë këto të mira bashkë?

E vërtetë, kjo jetë kaq e shëndetshme duket gati si një ëndërr, por ju mund ta keni nëse ndiqni një rrugë.

Atë pa mish dhe pa produkte shtazore. Po, jeta ka kuptim edhe pa biftek e pa djathë.


Si të veproni

Eshtë dieta vegane që mes shumë të mirash jo vetëm kursen jetën e gjelit të detit, por dhe tuajën.

Të mos konsumosh asnjë produkt me përmbajtje shtazore duket si një sipërmarrje tejet e vështirë, pasi s’ka as mish, as gjalp, vezë e djath jo e jo, por as qumësh e mjaltë.

Por nuk është dhe aq keq, po të mendosh të gjithë të mirat që sjell të qenurit vegan.

Lista është shumë e gjatë, por ne do të numërojmë vetëm disa syresh, nëse doni të konsideroni rrugën e veganizmit.

Si shpërblim do të keni një jetë më të shëndetshme, do të jeni më energjikë, do të mund të zbuloni shije të reja, do të bëheni edhe më të bukur e do të jetoni më gjatë.

12 arsye se pse duhet të bëheni veganë këtë vit:

1.Do të jetoni më gjatë.

Studimet kanë treguar se ata që ndjekin një dietë vegane apo vegjetariane jetojnë tre apo 6 vjet më shumë se njerëzit që nuk ndjekin këtë dietë.

Duke patur evidenca të provuara të rasteve të ulëta të sëmundjeve kardiovaskolare dhe diabetit.

2. Veganët janë më të shëndetshëm dhe më të lumtur

Veganët dhe vegjetarianët kanë nivele më të ulëta të kolesterolit, kanë presion të gjakut më të ulët, më pak raste të diabetit Tipi 2, kanë një rrisk më të vogël për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës dhe në total më pak risk nga kanceri.

Shkenca dhe studime të shumta kanë konfirmuar se që të jesh i shëndetshëm nuk është aspak e nevojshme që të konsumosh mish.

Veganët i marrin të gjithë vlerat ushqyese nga proteinat bimore, fibra dhe minerale, pa qenë e nevojshme që të konsumoni mish, i cili ju bën të ngadalësoni ritmin për shkak të kolesterolit dhe yndyrnave të ngopura të kafshëve.

3. Të qenurit vegan rrit imunitetin dhe ndihmon në luftimin e sëmundjeve 

Duke qenë se frutat dhe zarzavatet janë të pasura me super ushqyes.

Shumë prej tyre kanë vlera antioksiduese e ndihmojnë sistemin imunitar dhe trupin që të luftojë sëmundjet, duke përfshirë dhe kancerin.

4. Eshtë shumë më e lehtë për të konsumuar pesë vakte në ditë

Madje dhe më shumë se kaq.

Konsumimi i frutave dhe zarzavateve në çdo vakt do të thotë se dieta juaj ushqimore do të jetë më e shëndetshme.

5. Do të jeni në gjendje të vraponi më shpejt

Ndoshta nuk e dinit, por të qenurit vegan ndihmon edhe në përmirësimin e performancës sportive.

Ndoshta nuk e njihni Scott Jurek, i cili njihet si supervrapuesi i të gjitha kohërave.

Ai ka qenë vegan që nga viti 1999.

Po ndoshta emri i Carl Lewis ju vjen më i njohur-por sigurisht nuk e dinit që edhe ai është vegan?

Një nga atletët më të mirë botërorë. Carl ia atribuon performacën e tij të shkëlqyer me thyerjen e rekordit në vitin 1991, të qenurit vegan.

6. Keni mundësi të zbuloni një varietet shumë të madh me ushqime dhe shije.

Ushqime të cilat as nuk e mendonit më parë që mund të ekzistonin.

Humus, gjalp kikiriuku, patate të ëmbla, avocado, kërpudha dhe çokollatë e zezë vegane sa për të përmendur disa.

E shihni që nuk do të vdisni urie.

7. Të qenurit vegan do të thotë që jo vetëm je, por dukesh dhe më i shëndetshëm

Duke qenë se ata konsumojnë sasi të mëdha me fruta dhe perime, ushqejnë fytyrën dhe lëkurën, flokët dhe thonjtë.

8. Ndihmon në lehtësimin e artritit

Një studim i ri nga Universiteti Karolinska në Stokolm tregon se kombinimi i dietës vegane dhe asaj pa gluten është mënyra më efektive për të përmirësuar shëndetin e atyre që vuajnë nga artriti remautoit.

9. Rrit nivelin e energjisë

Ylli i futbollit amerikan NFL, Tony Gonzalez ka folur gjerë e gjatë se si ndryshimi nga dieta me mish në atë vegane e ka ndihmuar për të pasur më shumë energji, ndërsa luante në NFL.

10. Eshtë e shkëlqyer nëse doni të humbisni peshë

Kjo pasi është shumë më e lehtë të qëndroni elegantë kur nuk konsumoni sasi të mëdha me yndyrna të ngopura që vijnë nga produktet shtazore.

Veganët peshojnë mesatarisht 10 kilogramë më pak se ata që konsumojnë mish.

Dhe ndryshe nga ushqimet e tjera të pashëndetshme, të cilat ju bëjnë të ndiheni më të lodhur (dhe që zakonisht ju bëjnë të shtoni dhe kile), të qenurit veganë është një mënyrë e shëndetshme për të hequr dhjamin e për të pasur sërish energji.

11.Do të ndihmoni të ushqeni botën

Me konsumimin e mishit nuk i bëni keq vetëm kafshëve, por edhe njerëzve.

Duhen disa ton fara dhe ujë për të rritur kafshët e fermave.

Në fakt duhen 6 kilogramë drithëra për të prodhuar gjysmë kile mish.

I gjithë ky ushqim bimor mund të përdoret fare mirë për të ushqyer në mnëytrë direkte njerëzit. Sa më shumë nejrëz të bëhen veganë, aq më pak njerëz do të vuajnë nga uria.

12. Mbroni planetin.

Mishi nuk është barishte.

Konsumi i mishit është në fakt një nga gjerat më të këqija që mund ti bëni tokës. Eshtë humbje e madhe dhe shkakton një sasi të madhe ndotje dhe për më tepër industria e mishit është një nga shkaktaret kryesore të ndryshimeve klimatike.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *