Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Dhimbjet e muskujve të këmbëve, shkaqet dhe trajtimi

Dhimbjet e muskujve të këmbëve, shkaqet dhe trajtimi
Fjolla Hoxha

02.09.2021 / Shëndeti

Bashkim Ndrecaj kërkon votën e qytetarëve edhe për një mandat

Bashkim Ndrecaj mban numrin 34 në listën e LDK-së për...

Lexo më shumë

Dhimbjet e këmbëve mund të shfaqen në çdo kohë, por ato duket se ndodhin më shpesh kur ju jeni shtrirë gjatë natës. Nëse dhimbjet bëhen të padurueshme sa nuk mund të ecni, ose ju zgjojnë nga një gjumë i thellë, atëherë situata bëhet serioze.

Dhimbjet në muskuj, pak a shumë intensive, janë një simptomë që mund të shkaktohet nga kushte klinike të ndryshme, por që në pjesën më të madhe të rasteve ka të bëjë me strukturën anatomike të kësaj zone të trupit.

Në disa raste dhimbja nuk e ka origjinën primare në kofshë, por shtrihet në kët zonë nga rajone të tjera apo struktura të tjera të trupit.

Shkalla e dhimbjes dhe procesi i simptomave shoqëruese ndryshojnë në bazë të shkakut, dhe pasi është gjetur arsyeja e simptomatologjisë së dhimbshme, mund përmes hetimeve klinike-diagnostikuese, mund të vlerësohet dhe trajtimi i duhur.


SHKAQET

Shkaqet mund të jetë të ndryshme të dhimbjes në kofshë dhe shtrihen mes legenit dhe gjurit. Mes shkaqeve kryesore mund të gjejmë:

Lëndimet e muskujve: më të shpeshta janë në mjekësinë sportive dhe mund të ndodhin për shkak të një goditje të marrë apo një lëvizjeje të gabuar. Krahas dhimbjes në kofshë mund të ketë spazma muskulare, vështirësi në lëvizje në vendin e prekur dhe hematomë.

Të vrarat: të lehta për tu diagnostikuar ( në pjeën më të madhe të rasteve identifikohet qartë vendi ku është shfaqur dhimbja), mund të jenë të lehta, të moderuara apo të rënda.

Trauma indirekte: ndodhin për shkak të një fenomeni të ndryshimit të tonit të fibrave muskulore, apo lezione të fibrave muskulare në rastet më të rënda, që vijnë si pasojë e sforcimit të tepërt fizik krahasuar me aftësinë e përqëndrimit të fibrave të muskujve të përfshirë. Ky lloj lëndimi klasifikohet në bazë të ashpërsisë si:
Kontraktim (më pak shqetësues)
Tërheqje (lëndim mesatar)
Shkëputje (më e rënda e mundshme)

Ka disa shkaqe potenciale të ngërçeve të muskujve të këmbëve, duke përfshirë dehidratimin, mungesë vitamine ose mineraleve, mungesën e stërvitjes dhe shtatzënia për femrat, mirëpo një ndër arsyet kryesore është shtrëngimi i muskujve dhe mos qarkullimi i mirë i gjakut.

TRAJTIMI

Si rezultat i kësaj gjymtyrët tuaja, zakonisht këmbët, nuk furnizohen me gjak mjaftueshëm. Zakonisht ndodh sepse arteriet tuaja janë ngushtuar. Gjatë ecjes mund të ndjeni dobësi, mpirje ose ngërçe në këmbët tuaja. Ato mund t’i ndjeni të ftohta ose mund të marrin një ngjyrë të çuditshme të errët.

Andaj rekomandohet përdorimi i masazherëve kompresues me avull të ngrohtë të cilët përmirësojnë dukshëm qarkullimin e gjakut, stimulojnë aktivitetin e muskujve, largojnë dhembjet dhe lodhjen muskulare, minimizojnë ngërçet muskulare dhe të enjëturat e këmbëve (lymphedema).

Gjatë një seance me masazherë kompresues me avull të ngrohtë ju parandaloni trombozën e venave të thella dhe zgjerimin e tyre.

Të gjitha këto trajtime mund ti kryeni te:

Physio Cure Clinic:
Adresa: Physio Cure ClinicRr. Brigada 123, Suharekë
Tel. 049 546 645

Të fundit