Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Çfarë i shkaktojnë trupit ndjenjat negative – disa këshilla për parandalimin e tyre

30.07.2021 / Shëndeti

Çfarë i shkaktojnë trupit ndjenjat negative – disa këshilla për parandalimin e tyre
Foto: Ilustrim

Mëria është një ndjenjë e fortë zemërimi dhe inati ndaj një personi apo ndodhie që ka pasur ndikim negativ në jetën tuaj.

Zënkat, mëria apo nervozizmi janë ndjenja shumë të zakonshme të cilat mund të shfaqen shumë shpesh gjatë një dite.

Është shumë e lehtë të mbash mëri ndaj një miku, familjes apo kolegëve për një kohë të gjatë.

Nëse kjo ndjenjë zemërimi shpesh ju mban nën tension duke ju shkaktuar ankth apo edhe depresion.


Tregon që ju po vuani nga kjo situatë e pakëndshme ndaj zgjidhja më e mirë do të ishte evitimi i këtyre episodeve.

Si ndikojnë ndjenjat negative

Një studim i Universitetit të Edinburgut në Skoci, tregoi se ka një lidhje domethënëse mes ndjenjave si mëria dhe dhimbjes fizike.

Pra nëse pas një momenti zemërimi me dike nuk ndiheni mirë fizikisht janë emocionet negative që po ju ndikojnë.

Veçanërisht kur vuani nga sëmundje si artriti apo ankthi dhimbja mund të jetë e vazhdueshme.

Kjo dhimbje vjen si një përgjigje ndaj stresit të krijuar më parë.

Disa këshilla për parandalimin e tyre 

Mënyra më e mirë për të mos i shkaktuar dëm shëndetit tuaj fizik edhe mendor është të nisni me faljen.

Kjo nuk do të thotë që duhet të justifikoni sjelljen e personave të tjerë.

Por mësoni të harroni dhe të mos mbani në vete ndjenja që ju nervozojnë.

Duke bërë një zgjedhje të vetëdijshme për të larguar zemërimin ju do të shikoni përmirësime të menjëhershme.

Kjo gjë do të ndikojë  pozitivisht ditën tuaj.

Fokusohuni në marrëdhëniet pozitive në jetë, tek ato që ju sjellin lumturi dhe qetësi.

Nëse sforcoheni vazhdimisht nën ndikimin e emocioneve negative si ankthi apo mëria, kjo do të ndikojë keq edhe në vetëvlerësimin që ju keni për veten.

Evitimi i emocioneve negative do të jetë zgjedhja më e mirë që mund të bëni për shëndetin tuaj.

Në këtë mënyrë do t’i hiqni trupit tuaj një barrë të madhe nga supet.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *