Bizneset Vende Pune Ofertat

A është vërtet e rrezikshme “kërcitja e gishtave”? Ja çfarë thonë ekspertët

A është vërtet e rrezikshme “kërcitja e gishtave”? Ja çfarë thonë ekspertët

02.09.2023 Shëndeti

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Nëse i kërcitni shumë gishtat, pa dyshim që ju kanë thënë që nuk duhet ta bëni më atë gjë. Kontrolloni nëse jeni duke e lënduar vërtet veten.

Shumë njerëz në mënyrë të pavullnetshme “kërcasin gishtat” ose e bëjnë këtë për t’i çlodhur.

Disa njerëz betohen se ndiejnë dhimbje ose shtrëngim nëse nuk e bëjnë këtë gjë. Të tjerët, megjithatë, kryesisht shmangin ta bëjnë këtë, sepse janë të bindur se është e dëmshme.

Pra, cila është e vërteta?

“Kërcitja e nyjave” dhe “kërcitja e gishtave” janë dukuri interesante, por të kuptuara keq. Ka shumë teori se përse nyjat kërcasin, por shkaku i saktë nuk dihet.

A është e rrezikshme “kërcitja e gishtave”?

Kërcitja e nyjave që nuk shkakton dhimbje në përgjithësi nuk është e dëmshme. Edhe pse prej vitesh përflitet se kjo gjë është e rrezikshme apo edhe shkakton artrit, shkenca nuk e ka konfirmuar këtë.

Deri më tani, nuk është treguar se ju dëmton në asnjë mënyrë ose rrit rrezikun për probleme të caktuara.

Problemi është nëse kërcitja shoqërohet me dhimbje. Kjo mund të jetë një anomali strukturore në nyje dhe plasaritja mund të shkaktojë dëme të mëtejshme.

Nëse kërcitja e gishtave është e dhimbshme, mund të konsultoheni edhe me mjekun, i cili do t’ju ndihmojë të zbuloni shkakun e dhimbjes dhe t’ju ndihmojë. 

“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë