Messi e thyen një tjetër rekord

21.06.2024

Më 20 qershor 2024, Lionel Messi u bë lojtari me më shumë paraqitje në historinë e CONMEBOL Copa América, kur u shfaq në ndeshjen kundër Kanadasë.

Messi e thyen një tjetër rekord Foto: Ilustrim

Argjentinasi arriti në 35 ndeshje në shtatë edicione të turneut

Numri 10 nisi për kombëtaren argjentinase në ndeshjen hapëse të edicionit të 48-të të turneut, kundër Kanadasë në stadiumin Mercedes-Benz në Atlanta.

Messi bëri debutimin e tij në CONMEBOL Copa América në moshën 20-vjeçare, kur u thirr nga Alfio Basile. Sergio Batista (2011), Gerardo Martino (2015 dhe 2016), dhe Lionel Scaloni (2019, 2021 dhe 2024) ishin trajnerët e tjerë që ai kishte në këtë turne.

Në gjashtë edicionet e mëparshme, Messi arriti një titull (2021), tre nënkampion (2007, 2015 dhe 2016), një vend të tretë (2019), dhe në vitin 2011, ai arriti në çerekfinale.