Shqetësuese, 9 vetvrasje vetëm në këtë vit në Kosovë

Vetvrasja vazhdon të jetë një fenomen mjaft shqetësues në vendin tonë. Kjo pasi që numri i të rinjve që po tentojnë e jo rrallë herë edhe po i japin fund jetës së tyre është shtuar.

Shqetësuese, 9 vetvrasje vetëm në këtë vit në Kosovë

Nga të dhënat e Policisë së Kosovës, vetëm në pesë muajt e parë të vitit 2022, 9 persona kanë kryer vetvrasje, ndërsa 40 të tjerë kanë tentuar që të bëjnë një gjë të tillë.

VetvrasjeTentim
202144132
01/01/2021 deri
15/05/2021
2059
01/01/2022 deri
15/05/2022
940

Nga nëntë personat që kanë bërë vetëvrasje këtë vit, katër prej tyre janë të rinj.


E sipas sociologëve, arsyeja që po i shtyn të rinjtë që t’i japin fund jetës janë të shumta.

Sociologia, Makfire Ademi për FrontOnline tha se, arsyet që i çojnë të rinjtë deri të vetëvrasja janë depresioni, stresi, e faktorët social.

“Vetëvrasjet kryesisht lidhen ngushtë me shëndetin mendor ku në përgjithësi individi përballet me depresion, stres, dëshpërim, mos balancim ndjenjash, etj… përkitazi anës psikologjike faktorët tjerë janë edhe faktorët social qe e shtyjnë individin drejt vetëvrasjes”, deklaroi ajo.

Ademi thotë se në Kosovë faktori kryesor që i çon të rinjtë deri të vetëvrasja, janë faktorët socio-ekonomik, pasi që siç tha ai në tri vitet e fundi ka pasur humbje të vendeve të punës, ekonomia e dobët familjare e humbja e shpresës.

“Në shoqërinë tone faktorët kryesor që ndikojnë drejtpërdrejt në këtë dukuri shqetësuese janë faktorët social dhe ekonomik. Të gjithë këta faktor janë renduar viteve të fundit duke pasur parasysh që për 3 vite me rradhë u përballëm me pandeminë duke lënë ende pasoja pas ne aspektin psikologjik dhe social te të gjithë shoqërisë.

Në këto vite përveç virusit pasoje tjetër ishte edhe humbja  e shume vende te punës, ekonomi e dobët familjare, humbja e shpresës etj”, u shpreh ajo.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë