Policia e Kosovës u bën thirrje drejtueseve të automjeteve për kujdes të shtuar gjatë ngasjes në rrugë me ngrica e akull!

  • 20.12.2022
Policia e Kosovës u bën thirrje drejtueseve të automjeteve për kujdes të shtuar gjatë ngasjes në rrugë me ngrica e akull!

Policia e Kosovës ka bërë thirrje për të gjithë drejtuesit e automjeteve që të shtojnë kujdes gjatë ngasjes në rrugë me ngrica e akull.

Policia e Kosovës ka bërë thirrje për të gjithë drejtuesit e automjeteve që të shtojnë kujdes gjatë ngasjes në rrugë me ngrica dhe akull, pasi që pas reshjeve të shiut në shumë segmente rrugore ka rrjedhje të ujit e ku me rënien e temperaturave në disa vende krijohen shtresa të akullit të cilat rrezikojnë pjesëmarrësit në trafik.

Poashtu, kujdes i shtuar duhet treguar edhe në ura dhe në rrugë rurale e malore ku mund të krijohen ngrica dhe shtresa të akullit.


Njoftimi i plotë:

Pas reshjeve të shiut në shumë segmente rrugore ka rrjedhje të ujit, ku me rënien e temperaturave në këto lokacione krijohen shtresa të akullit që rrezikojnë seriozisht pjesëmarrësit në trafik, përveç kësaj kujdes i shtuar duhet treguar edhe në ura dhe në rrugë rurale e malore ku mund të krijohen ngrica dhe shtresa të akullit.

Policia e Kosovës bazuar në kushtet meteorologjike apelon për kujdes të shtuar në trafik:

·Përqendrohuni maksimalisht gjatë drejtimit të mjetit!

·Mbani distancën në mes mjeteve!

·Përdorni pajisjet dimërore!

·Përdorni rripin e sigurisë!

·Respektoni kufizimet e shpejtësisë konform kushteve atmosferike të krijuara!

·Mos përdorni telefoni mobil gjatë ngasjes!

·Mos kryeni parakalime të ndaluara apo mos bëni manovra me mjet në rrugë!

·Në rast të ndonjë ngadalësimi në qarkullim apo krijim të kolonave prisni në shiritin tuaj dhe në asnjë mënyrë mos provoni të bëni tejkalime të rrezikshme!

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë