Veteranët pranojnë të takohen me Kurtin

Kryetari i Shoqatës së Familjarëve te Dëshmorëve, Xhavit Jashari ka bërë të ditur se kanë pranuar të takohen me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, takim ky i cili pritet të ndodhë nesër.

Veteranët pranojnë të takohen me Kurtin

Jashari tha se do të shkojnë në takim tek kryeministri në mënyrë që t’i paraqesin kërkesat e tyre drejtpërdrejt.

“Nesër do të ishim në takim, do të shkojmë në takim dhe do t’ia themi kërkesat tona drejtpërdrejt dhe nëse nuk reflektojnë pozitivisht në kërkesat tona.


Kthejnë prapa vendimin që e kanë marrë ku i përjashton nga benifitet kategoritë e dala nga lufta ne do të vazhdojmë dhe nuk do të lejojmë tutje diskriminim.

Ne do të vazhdojmë deri në ndërprerjen e seancës, dhe pas ndërprerjes së seancës ne do të koordinohemi dhe gjithsesi ato çfarë kemi për t’i thënë shumë më lehtë dhe shumë më mirë do t’ia themi në sy kryeministrit dhe Qeverisë”, ka thënë Jashari.

Ai ka theksuar edhe kërkesat e tyre.

“Kërkesa e parë ka qenë nga dita e djeshme që Kuvendi të mos të mbajë seancë sepse ka bërë shkelje ligjore në ligjet që janë në fuqi për kategoritë e dala nga lufta dhe nëse ndërpritet seanca, automatikisht dhe asnjëherë nuk kemi refuzuar takime apo kërkesa për takim.

Ne kemi kërkuar bashkëpunim nga Qeveria dhe kryeministri na ka dhënë zotimin se do të kemi takime mujore dhe do t’i zgjidhim problemet e kategorive të dala nga lufta, kjo nuk ka ndodhur dhe kjo është kërkesa, nuk kemi refuzim takim, përkundrazi jemi përgjigje takimit por është kërkesë të ndërpritet seanca të mos vazhdohet tutje”, ka thënë ai.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë