U tha se do të ulet, çmimi i naftës rritet sërish

Një ditë më parë, cmimi për një litër naftë ishte 1.55 euro, ndërsa aktualisht çmimi i naftës për litër është 1.59 e në disa vende 1.58 euro

U tha se do të ulet, çmimi i naftës rritet sërish

Në Kosovë pati sërish lëvizje të çmimit të naftës. Një ditë më parë u raportua se kishte ulje të cmimit të karburanteve, por gjatë së premtës ky cmim vetëm se ishte rritur.

Madje, çmimet e furnizimit me naftë po dallojnë nga kompanitë e ndryshme të derivateve në vend.


Gjatë së enjtës cmimi për një litër naftë ishte 1,55 euro, ndërsa nje dite me pas litra e saj pafuhej 1.59 euro, e në disa vende 1 cent më pak.

E këtë luhatje të cmimeve qytetarët po e shohin si sfidë.

Përderisa në tregjet ndërkombëtare cmimi i naftës ka filluar të bie, në Kosovë nuk po ndodhë e njejta.

E një qytetar për T7 këtë rritje po e arsyeton me situatën ku eshte perfshire rajoni dhe e gjithe Evropa.

Lufta në mes Ukrainës dhe Rusisë vazhdimisht permendet si nje factor qe ka ndikuar per rritjen e cmimeve per shume produkte.

E kjo situatë sipas njohësit të cështjeve ekonomike Safet Gërxhaliut, ka krijuar spekulacione tregtare.

Gërxhaliu tutje shton se duhet të ketë më shumë kontrolla në kompanitë e derivateve.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë