Sondazh nga Pyper: 88.33% e njerëzve e konsiderojnë dhunën ndaj grave ‘aspak të pranueshme’ në Kosovë

  • 27.03.2023
Sondazh nga Pyper: 88.33% e njerëzve e konsiderojnë dhunën ndaj grave ‘aspak të pranueshme’ në Kosovë

Në Kosovë, dhuna ndaj grave është një problem i pranishëm në shoqëri që një kohë të gjatë. Sipas një sondazhi të realizuar nga Pyper, 40% e njerëzve besojnë se dhuna fizike është lloji i dhunës më i pranishëm ndaj grave, ndërsa 60% besojnë se dhuna psikologjike është më e pranishme.

Gjithashtu, 88.33% e njerëzve e konsiderojnë dhunën ndaj grave si “aspak të pranueshme”. 8.33% besojnë se dhuna ndaj grave është “deri diku të pranueshme” dhe 3.33% besojnë se dhuna ndaj grave është “shumë e pranueshme”. Këto shifra tregojnë se me gjithë qëndrimin e fortë kundër dhunës ndaj grave, një pjesë e shoqërisë ende e pranon atë.

Të pyetur se a njohin ndonjë person që ushtron dhunë, 25.24% e njerëzve u përgjigjën se njohin ndonjë person që ushtron dhuna ndaj gruas së vet, 63.10% nuk njohin dhe 11.67% refuzuan të përgjigjen.


Përfundimisht, 81.67% e njerëzve do ta raportonin dhunën ndaj gruas nëse do të dinin ndonjë rast, ndërsa 18.33% nuk do ta raportonin. Të pyetur se pse nuk do ta raportonin dhunën, të anketuarit u përgjigjën si në vijim:

39.0% -Nuk kam besim te organet e rendit (policia, gjykata etj.)

31.2%- Nuk dua të përfshihem në procedura hetimore nga  Policia (për dhënie të deklaratës etj.

28.6% -Frikësohem për sigurinë time pasi fajtori të dal nga paraburgimi

23.4% -Frikësohem mos hyj në probleme me atë familje

18.2% -Nuk e shoh si përgjegjësi timen përderisa nuk është në familjen time

14.3% -Frikësohem se nuk do të më besojnë organet e rendit dhe rrethi shoqëror

10.4% -Tjetër

Në përgjithësi, të dhënat tregojnë një përqendrim të fortë tek lufta kundër dhunës ndaj grave në Kosovë. Edhe nëse ka një përqindje të vogël të personave që e konsiderojnë këtë lloj dhunë të pranueshme, besimi i madh në raportimin e saj dhe në luftën kundër saj tregon një hap të rëndësishëm në drejtim të një shoqërie më të barabartë dhe më të drejtë.

Hulumtimi në fjalë është realizuar përmes një mostre jo të rastësishme me respondentë të Pyper nga anembanë Kosova./Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë