S’ka dakordim ndërmjet Kurtit dhe veteranëve, vazhdojnë protestat

Tashmë ka përfunduar takimi në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe përfaqësuesve të veteranëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

S’ka dakordim ndërmjet Kurtit dhe veteranëve, vazhdojnë protestat

Mes Kurtit dhe veteranëve të UÇK-së nuk është arrtitur ndonjë marrëveshje konkrete.

Faton Klinaku, ushtrues i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka thënë se në takim me kryeministrin e vendin kanë biseduar gjatë dhe se ka mbetur që kryeministri Kurti t’ia dorëzojë me shkrim propozimin e tij.


Klinaku tha se kërkuan që të kthehet pika 3.1 që e ka ndryshuar Qeveria me Kuvendin e Kosovës, pika e cila largojnë beneficionin e veteranëve të luftës që me ligj nuk mund të jetë më e vogël se paga minimale.

“Me kryeministrin nuk u dakorduam sepse ne kërkuam të kthehet pika 3.1 që e ka ndryshuar kjo Qeveri me Kuvendin e Kosovës që e kanë larguar beneficionin e veteranëve të luftës që me ligj nuk mund të jetë më e vogël se paga minimale… Ne i thamë që pika 3.1 të kthehet dhe seanca që do të mbahen ne vazhdojmë protesta”, tha Klinaku.

Ai ka shtuar se protestat e veteranëve do të vazhdojnë deri sa të rregullohet kjo çështje.

“Nëse qeveria këtë e rregullon më mirë atëherë është çështje e qeverisë që të kontribuojë më shumë. Mund ta bëni më mirë se që ka qenë po jo ta largoni pikën 3.1… E presim çka po dorëzon me shkrim”, tha Klinaku.

U.d i kryetarit të OVL të UÇK-së ka bërë të ditur se edhe në ditën që do të thërrasin seancë për lexim të dytë të Projektligjit për Pagën Minimale do të mbajnë përsëri protestë.

Klinaku ka folur edhe lidhur me fjalimet e kryeministrit Kurti, ku ka thënë se veteranët meritojnë më shumë, por sipas tij së pari duhet të pastrohen listat nga veteranët e pavërtetë.

Lidhur me këto Klinaku ka thënë se arsyetimet e kryeministrit për numrin e veteranëve janë të pabaza, kjo pasiqë sipas tij me atë çështje merret Gykata e jo Qeveria.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë