Bizneset Vende Pune Ofertat

Si u vranë tre pjesëtarët e grupit terrorist të sulmit në Banjskë?

Si u vranë tre pjesëtarët e grupit terrorist të sulmit në Banjskë?

28.10.2023 Lajme

Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, ka thënë se nuk mund të tregojë se si janë vrarë tre pjesëtarët e grupit terrorist që kryen sulm ndaj Policisë në Banjskë më 24 shtator.

Mirëpo, Hoxha nuk e ka përjashtuar mundësinë që të njëjtit të jenë qëlluar me snajper apo armë të shkurtra. Hoxha ka thënë se për momentin kjo duhet të mbahet sekret për shkak të ndjeshmërisë së operacionit dhe sigurisë së personelit policor.

“Kjo është çështje sekrete për momentin, por mund të jenë vrarë prej armëve të shkurtra, snajperit, është ballafaqim me armë zjarri që për momentin duhet ta mbajmë sekret për shkak të ndjeshmërisë së operacionit dhe punës”, ka thënë Hoxha në KallxoPërnime.

Hoxha tha se Policia nuk ka shtënë në drejtim të manastirit, por jashtë perimetrit të tij. Ai tregoi edhe se ku janë gjetur trupat e terroristëve.

“Tre trupat janë gjetur në pozicione të ndryshme, rreth objektit të manastirit. Duhet pasur parasysh që ka qenë një direktivë e jona për të pasur kujdes gjatë përdorimit të armëve, forcës vdekjeprurëse, së pari të kemi kujdes që të mos ketë lëndime të civilëve, të pelegrinëve dhe personelit të manastirit që ishin brenda dhe të ketë kujdes që të mos dëmtohet manastiri si objekt i trashëgimisë kulturore fetare”- ka thënë Hoxha.

“Policët tanë nuk kanë shtënë në drejtim të manastirit, të shtënat janë bërë jashtë perimetrit të manastirit. Ata janë vrarë në afërsi të manastirit, pastaj te lokalet poshtë janë qëlluar, mund të kenë lëvizë pastaj sepse në ato momente edhe mund të ketë lëvizje të personave të plagosur deri në një zonë të caktuar, mirëpo dy trupa janë gjetur natën e 24 shtatorit, ndërsa tjetri është gjetur të nesërme afër manastirit”- thekson ai.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
​Dy muaj nga sulmi në Banjskë: Ka hetime të mjaftueshme që t’i vendosën sanksione Serbisë

​Dy muaj nga sulmi në Banjskë: Ka hetime të mjaftueshme që t’i vendosën sanksione Serbisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka deklaruar se koha prej dy muajsh prej kur ndodhi sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit është e mjaftueshme që të ketë hetim të hollësishëm dhe t’i vendosën sanksione Serbisë.

I pyetur për këtë çështje, Kurti tha se ‘nuk mund ta durojmë çfarëdo përsëritje që i ngjan asaj të 24 shtatorit, për këtë arsye duhet të veprojmë tash e jo nesër’.

“Është e domosdoshme që dy muaj pas sulmit në Bansjkë të Zveçanit ku u vra rreshteri është kohë më së e mjaftueshme qe të kemi hetim të hollësishëm dhe konkluzione për këtë akt që cenoi sonvranitetin dhe sigurinë tonë kombëtare. Nuk mund ta durojmë çfarëdo përsëritje që i ngjan asaj të 24 shtatorit për këtë arsye duhet të veprojmë tash e jo nesër”, tha Kurti.

Ndërsa shtoi se më mes të dhjetorit bëhen 8 vjet prej Serbia nuk ka bërë përparim nën kapitullin 35 që dëshmon dëshirën për normalizim.

Prokuroria e BeH-së: Jemi duke bashkëpunuar me institucionet e Kosovës për të zbardhur hetimet e sulmit në Banjskë

Prokuroria e BeH-së: Jemi duke bashkëpunuar me institucionet e Kosovës për të zbardhur hetimet e sulmit në Banjskë

Prokuroria e Bosnjë-Hercegovinës po bashkëpunon ngushtë me me institucionet e Kosovës për të zbardhur hetimet e sulmit në Banjskë.

Kështu thuhet në një përgjigje që kjo prokurori I ka dërguar Kohës.

“Prokuroria e Bosnjës ka pranuar kërkesën për ndihmë reciproke nga autoritetet e Kosovës. Zyra e Prokurorit të Bosnjës dhe Departamenti Federal i Policisë në Federatën e Bosnjë-Hercegovinës do të kryejnë aktivitetet e nevojshme për të përcaktuar të gjitha detajet në dispozicion rreth origjinës së armëve të sekuestruara”, është bërë e ditur nga Prokuroria e Bosnjës.

“Nga janari 2023 deri më 24 shtator [Millan Radoiçiq] ka blerë armë, municione dhe mjete shpërthyese me fuqi të madhe shkatërruese nga Tuzla, Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës”.

Ky ishte versioni i Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd për armët që u përdorën në sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit që u bë ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator, ku i vrarë mbeti rreshteri Afrim Bunjaku.

Nga Policia e Kosovës e nga Ministria e Punëve të Brendshme në vazhdimësi ka pasur deklarime se armët e grupit terrorist që u zunë në Banjskë dhe zonën përreth janë të prodhuara në Serbi dhe viti i prodhimit të disa prej tyre (viteve të fundit, madje edhe më 2023) lë të kuptojë se grupi është furnizuar nga institucionet e Serbisë.

Municioni i përdorur nga anëtarët e grupit të armatosur gjatë konfliktit në Banjska u prodhua në fabrikën serbe në Belom në vitin 2022, dhe minat e mortajave dhe mortajat u riparuan në institutet shtetërore në vitin 2018 dhe 2021, sipas hulumtimit të Rrjetit Ballkanik të Kërkimeve të Serbisë. Milan Radoiçiq para pak kohësh ka deklaruar para prokurorit se ka marrë armë dhe eksplozivë në Tuzla, gjë që Bosnja dhe Hercegovina e mohon.

“Këtu nuk ka mjete dhe armë speciale që nuk mund të gjenden askund”, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Dhe kjo “kudo” duhet dhe duhet të jetë diku.BIRN, në bazë të fotografive dhe videove të armëve të publikuara nga policia e Kosovës, në të cilat duken qartë shenjat, dhe me ndihmën e ekspertëve të armëve, ka ardhur në përfundim se një pjesë e armëve të sekuestruara të përdorura nga grupi i Radoiçiqit ka kaluar nëpër Sistemi shtetëror serb në një moment në pesë vitet e mëparshme.Ndër armët e sekuestruara janë plumbat e kalibrit 7.62x39mm për pushkë automatike të prodhuara në fabrikën Belom në Uziqi – në vitin 2022.

Minat mortajash dhe mortajat M-80 u riparuan në 2018 dhe 2021 në Institutin e Riparimit Teknik në Kragujevac, ndërsa granatahedhësi automatik M93 ishte në një moment në Institutin e Riparimit Teknik në Çaçak, sipas BIRN.

Mes armëve të sekuestruara është edhe një e viteve ’90, por plumbat e prodhuar në vitin 2022 vështirë se mund të gjenden në tregun e zi, përfundon BIRN. Me faktin se Serbia ka një histori të mirë të armëve, hetimi për origjinën e çdo gjëje të konfiskuar nuk duhet të jetë problem, nëse do të kryhej. Ata thonë se ka tre mënyra se si arma mund të kishte arritur në Banjska. Njëra është se ato armë janë vjedhur nga magazinat ushtarake, institutet e largëta, zgjidhja e dytë është se disa nga këto armë janë shitur tek disa tregtarë privatë dhe se ata më pas ia kanë dhënë apo shitur ato armë grupit të Radojiçiqit, dhe opsioni i tretë është që Shteti ia dha armët Radojiçiqit në një mënyrë apo në një tjetër.

Dhe përsëri pyetja se si asnjë nga shërbimet kompetente të sigurisë në Beograd nuk dinte asgjë për rastin Banjskë.

Nëse ata njerëz nuk e dinin, të nesërmen duhet të ishin zëvendësuar të gjithë, të përzënë, të ndiqen penalisht, nuk besoj se nuk e kanë ditur, as të huajt nuk e kanë ditur. sepse të gjithë e dinin se diçka do të ndodhte atje, tani të gjithë heshtin, të gjithë thonë të njëjtën gjë, presim hetimin.

Pyetjeve të BIRN-it nëse i mungon diçka armëve dhe nëse dhe kush i tregtonte ato nuk kanë marrë ende përgjigje nga ministritë përkatëse. Për momentin nuk ka asnjë reagim zyrtar se grupi i Radoiçiqit ka përdorur plumba të rinj dhe mina të rinovuara nga Serbia.

Sulmi në Banjskë, deri tash janë identifikuar 38 terroristë, Kosova kërkon ndihmë nga rajoni për hetimet

Sulmi në Banjskë, deri tash janë identifikuar 38 terroristë, Kosova kërkon ndihmë nga rajoni për hetimet

Prokuroria në Bosnje e Hercegovinë tha se ka pranuar një parashtresë nga institucionet e Kosovës për të hetuar origjinën e armëve të konfiskuara në Banjskë.

Në këtë fshat të komunës së Zveçanit, një grup terrorist sulmoi policinë e Kosovës më 24 shtator, duke vrarë një polic.

Në përleshjen e armatosur që pasoi, u vranë edhe tre sulmues serbë.

Në ditët pas sulmit, policia e Kosovës konfiskoi një sasi të madhe armësh në Banjskë, për të cilat tha se janë prodhim i fabrikave serbe dhe ish-jugosllave.

Në përgjigjen e Prokurorisë së Bosnjës dërguar REL-it thuhet se “informacionet e disponueshme paraprake tregojnë se nuk bëhet fjalë për armë të mbetura nga lufta në Bosnje e Hercegovinë”.

“Ndoshta bëhet fjalë për armë të prodhimit më të vonshëm, që nuk janë me prejardhje nga Bosnja. Por, përmes Institutit të bashkëpunimit ndërkombëtar, do të kryhen të gjitha aktivitetet e nevojshme për t’i përcaktuar me siguri të gjitha detajet”, tha Prokuroria e Bosnjës.

Në Prokurorinë Speciale të Kosovës konfirmuan se kanë kërkuar bashkëpunim nga disa shtete të rajonit në lidhje me hetimet e sulmit në Banjskë.

Qeveria e Kosovës e akuzon Serbinë për këtë sulm, por Serbia zyrtare e mohon përfshirjen.

Nga ky vend thonë se janë duke bërë hetime të ndara të sulmit.

Në një deklaratë dhënë REL-it në fillim të këtij muaji, Prokuroria e Bosnjës tha, po ashtu, se nuk ka iniciuar ndonjë hetim mbi pretendimet e Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd se Millan Radoiçiq, ish-kryetar i Listës Serbe në Kosovë, ka siguruar armë, municion dhe eksplozivë nga Tuzlla për sulmin e 24 shtatorit në Banjskë.

“Në Prokurorinë e Bosnje dhe Hercegovinës nuk kemi marrë asnjë raport nga organet policore për veprën e mundshme kriminale dhe autorët; nuk kemi marrë asnjë informacion nga institucionet e vendeve fqinje, kështu që nuk ka pasur urdhër për kryerjen e ndonjë hetimi”, tha më 6 nëntor Boris Grubeshiq, zëdhënës i Prokurorisë së Bosnje e Hercegovinës.

Muajin e kaluar, Prokuroria e Lartë Publike në Beograd tha se Radoiçiq akuzohet për sigurimin e armëve, municioneve dhe mjeteve shpërthyese me fuqi të madhe shkatërruese nga Tuzlla, në verilindje të Bosnje dhe Hercegovinës, nga janari i këtij viti deri më 24 shtator.

Sipas Prokurorisë serbe, armët i janë dorëzuar në territorin e Beogradit, nga ku i ka transportuar dhe fshehur në objekte të braktisura dhe pyje në Kosovë.

Ministri i Brendshëm i Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës, Ramo Isak, i hodhi poshtë akuzat nga Serbia, po ashtu.

Vetë Radoiçiq, përmes një letre publike më 29 shtator, pranoi se “personalisht” ka organizuar rebelimin e armatosur në veri të Kosovës.

Ai mohoi përgjegjësinë e autoriteteve shtetërore të Serbisë në sulm.

Ai, po ashtu, nuk i pranoi veprat, me të cilat e ngarkoi Prokuroria e Beogradit.

Radoiçiq u lirua nga mbajtja në Serbi, por iu konfiskuan dokumentet.

Deri ku arritën hetimet?

Prokuroria Speciale e Kosovës tha se po bën hetime intensive në lidhje me sulmin e 24 shtatorit.

Sipas burimeve të REL-it në polici, deri më tash janë identifikuar 38 persona që kanë qenë pjesë e grupit terrorist në Banjskë. Prej tyre, 31 kërkohen për t’u arrestuar.

Për personat që tashmë janë në paraburgim në Kosovë, e që janë disa, janë duke u ekzaminuar të gjitha provat, sipas burimeve.

Një zyrtar policor tha se “po hetohen provat që janë gjetur në vendin e ngjarjes”.

Në Prokurorinë Shtetërore të Maqedonisë së Veriut i thanë REL-it se, deri më tash, nuk kanë pranuar ndonjë kërkesë nga Kosova për ndihmë në hetime.

“Nuk e përjashtojmë mundësinë që ndihma e tillë të jetë kërkuar përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme deri te Ministria e Drejtësisë, por në Prokurori ende nuk ka diçka të tillë. Për sa i përket asaj se çfarë ndihme mund të ofrojmë, ne mund të ofrojmë ndihmë për persona konkretë nëse eventualisht kërkohet një gjë e tillë”, thanë nga Prokuroria në Shkup.

Sulmi në Banjskë nxiti shqetësime për qëndrueshmërinë në rajon, ndërsa bashkësia ndërkombëtare i bëri thirrje si Kosovës, ashtu edhe Serbisë që t’u kthehen bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve.

BE-ja tha se Kosova ka mandat ta hetojë sulmin në Banjskë, ndërsa nga Serbia kërkoi që të bashkëpunojë pa kushte./REL/

Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende25 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë