Shqipëria goditet sërish nga dy tërmete njëri pas tjetrit

  • 16.01.2023
Shqipëria goditet sërish nga dy tërmete njëri pas tjetrit

Dy lëkundje të njëpasnjëshme janë ndjerë këtë mëngjes në disa qytete të Shqipërisë, ndërsa epiqendra e tërmetit ka qenë në Burrel.

Sipas të dhënave paraprake, tërmeti i parë u regjistrua në orën 10:05. Tërmeti me thellësi 2 kilometra dhe magnitudë 3.1 të shkallës Rihter kishte epiqendrën 11 kilometra larg qytetit të Burrelit.

Tre minuta më vonë një lëkundje me po të njëjtën thellësi dhe epiqendër është regjistruar në Burrel. Tërmeti ishte i magnitudës 2.6 i shkallës Rihter.


Mbrëmjen e kaluar, një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter shkundi Shqipërinë.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave raportohet se epiqendra e tërmetit ishte 3 kilometra në jug të Klosit, prapa Malit të Dajtit, ndërsa lëkundjet janë ndjerë më së shumti në Dibër, Tiranë, Durrës dhe Lezhë. /TCH/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë