Punësimi dhe papunësia në Kosovë, këto janë statistikat e fuqisë punëtore për tre muajt e fundit të 2021’s

  • 03.12.2022
Punësimi dhe papunësia në Kosovë, këto janë statistikat e fuqisë punëtore për tre muajt e fundit të 2021’s

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore (AFP) për tremujorin e katërt (TM4) 2021.

Sipas rezultateve të anketës, dy të tretat e popullsisë në Kosovë janë popullsi në moshë pune. Në popullsinë e moshës së punës përfshihen moshat 15-64 vjeçare.

Në kuadër të popullsisë në moshë pune, shkalla e pjesëmarrjes në fuqinë punëtore ishte 39.2%, raporton SuharekaOnline. 


Shkalla e punësimit sipas Anketës së Fuqisë Punëtore (AFP) për tremujorin e katërt (TM4) 2021 ishte 31.7%.

Punësimi me i lartë ishte te meshkujt me 46.7%, ndërsa punësimi te femrat ishte 16.8%.

Femrat janë të punësuara, kryesisht në sektorët e arsimit, tregtisë dhe kujdesit shëndetësor, me 48.6% të tyre, ndërsa meshkujt janë kryesisht të punësuar në sektorët e tregtisë, prodhimit dhe ndërtimtarisë me 38.2%.

Sektorët ekonomikë, që prijnë me punësim, vazhdojnë të jenë: tregtia me 15.1%; prodhimi me 10.4%; ndërtimtaria me 9.1%; dhe arsimi me 8.8%. Ndërsa, sektorët e tjerë marrin pjesë me përqindje më të vogël në punësim.

Sa i përket të të punësuarve me kontrata, del se 46.4% e personave të punësuar kanë kontratë të përhershme në punën e tyre kryesore, ndërkohë që 53.6% kanë kontratë të përkohshme.

Sipas rezultateve të AFP-së, në TM4 2021 shkalla e papunësisë ishte 19.0%.

Papunësia më e theksuar është te femrat me 24.1%, krahasuar me meshkujt, 17.0%. Shkalla më e theksuar e papunësisë është te grupmoshat 15-24 vjeçare me 34.6%.

Sipas rezultateve të AFP-së, në TM4 2021, fuqia joaktive ishte mjaft e lartë me 60.8%, me fokus të veçantë te femrat me 77.9 %, krahasuar me meshkujt, 43.7%.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë