Bizneset Vende Pune Ofertat

Përfitime financiare për fermerët, gati deri në fund të vitit 2023

Përfitime financiare për fermerët, gati deri në fund të vitit 2023

10.11.2023 Lajme

Fermerët shqiptarë duhet të nxitojnë të aplikojnë për të përfituar subvencion për naftën dhe blegtorinë. Janë më shumë se 1,8 miliardë lekë, të buxhetit 2023 që i shtohen buxhetit ekzistues në zërin subvencione për bujqësinë.

“Me anë të këtyre parave mbulohen të gjitha kërkesat e fermerëve që kanë aplikuar deri tani. 1 miliard është dedikuar për skemën e naftës, për gjithë puimet e mekanizuara në fermë, dhe 800 milionë përmbledh të gjitha kërkesat e vlegtorëve dhe njëkohësisht hallkat e tjera të skemës kombëtare të mbështetjes. Të gjithë fermerët aplikantë do të marrin mbështetje,” tha Enio Civici, zëvendësministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Pavarësisht se fondet për Ministrinë e Bujqësisë nga buxheti i shtetit në 3 vitet e ardhshme janë në rënie, numri i fermerët që përfitojnë grante nga Skemat Kombëtare në bujqësi parashikohet që të rritet.

“Është një lajm shumë i mirë që përfundimisht vendoset një standard ‘të gjithë ata që aplikojnë, të gjithë fitojnë’. Hiqen ato limitet dhe vijat e kuqe që kanë qenë, dhe një sërë pasojash që sillnin këto te skema kombëtare që kemi përdorur deri më sot. Nëse do të zbatohet si praktikë dhe do të vazhdojë kështu siç është, atëherë do të kemi sukses në të gjithë procesin e rimbursimit të fondeve nga skema kombëtare,” shprehet Agim Rrapaj, president i Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, drejtoria e Bujqësisë hap thirrjen për subvencionim të fermerëve me mekanizëm bujqësor

Suharekë, drejtoria e Bujqësisë hap thirrjen për subvencionim të fermerëve me mekanizëm bujqësor

Komuna e Suharekës ka njoftuar fermerët se Drejtoria për Bujqësi, Zhvillim Rural dhe Pylltari, në kuadër të programit për zhvillimin e bujqësisë për vitin 2022, ka paraparë që të bëjë subvencionimin e fermerëve përmes furnizimit me mekanizëm bujqësor.

Sektorët të cilët do të përkrahen përmes kësaj thirrje janë:

1. Pemëtaria;
2. Vreshtaria;
3. Lavërtaria;
4. Perimekultura.

Kriteret e përgjithshme që duhet të plotësojnë fermerët për përfitimin e subvencionit janë:
– Të jenë banor të Komunës së Suharekës;
– Të jetë fermer i regjistruar (NIF);
– Të jetë i gatshëm / e gatshme të nënshkruaj kontratë me kushtet e Komunës;
– Të posedojnë tokë bujqësore në pronësi apo të marrë me qera;
– Të mos jetë përfitues i mekanizmit bujqësor në dy vitet e fundit;
– Përfituesit e viteve të kaluara do të jenë të ranguar në shkallën e dytë;
– Fermeri ka të drejtë të aplikoj vetëm për njërin nga mekanizmat bujqësor.


Pagesa direkte për grurë, Ministria e Bujqësisë me njoftim të rëndësishëm për fermerët

Pagesa direkte për grurë, Ministria e Bujqësisë me njoftim të rëndësishëm për fermerët

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural – Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë njofton të gjithë fermerët të cilët kanë aplikuar për grurë në kuadër të Programit për Pagesa Direkte për vitin 2022 se dokumentin për dëshminë e sasisë së grurit të dorëzuar mund ta dorëzojnë në Drejtorinë Komunale për Bujqësi në komunat përkatëse deri me datë 02 shtator 2022 në ora 16:00.

Pagesën për sasinë e dorëzuar të grurit në vlerën 0.03 €/kg MBPZHR – AZHB do ta bëjë pas kësaj date si pagesë e veçantë për të gjithë aplikuesit e grurit që dëshmojnë sasinë e dorëzuar të grurit duke u bazuar në kriteret e parapara me Programin e Pagesave Direkte 2022, konkretisht Udhëzimin Administrativ Nr.02/2022 Neni 16 pika 1.4 ku thuhet: “Të dorëzojnë së paku 6000 kg grurë në pikat grumbulluese, të cilat duhet të jenë të regjistruara si biznese – mulli, sillos ose pikë të veçantë grumbulluese të grurit”.

Nga Ministria e Bujqësisë kanë thënë se vlen të theksohet se Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë ka filluar me shtypjen e vendimeve për pagesë për fermerët të cilët kanë aplikuar për mbështetje në kuadër të PPD 2022.

Suharekë, lista e fermerëve përfitues të subvencioneve të qumështit për vitin 2022

Suharekë, lista e fermerëve përfitues të subvencioneve të qumështit për vitin 2022

Sipas këtij publikimi, bëhet e ditur se janë gjithsej 61 përfitues nga komuna e Suharekës të subvencioneve të qumështit për vitin 2022.

Lista e plotë e përfituesve:

Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
SuharekaOnline Media Rr. Brigada 123, pn, 23000 Suharekë,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende23 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë