Pas tri vitesh me COVID-19, shpallet e mbyllur gjendja emergjente në shëndetin publik

  • 24.05.2023
Pas tri vitesh me COVID-19, shpallet e mbyllur gjendja emergjente në shëndetin publik

Qeveria e Kosovës e shpalli sot të mbyllur emergjencën e shëndetit publik, që u shpall para tri viteve për shkak të pandemisë COVID-19.

Mbyllja emergjencës të shëndetit publik erdhi me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia i cila theksoi se do të vazhdojnë të jenë në përcjellje të situatës.

“Pas tri vitesh, saktësisht në mesin e marsit u shpall emergjenca e shëndetit publik. Ndërkaq, duke marr parasysh situatën epidemiologjike në Kosovë në zbatim të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik dhe Deklaratën e OBSH-së të të 5 majit 2023 për heqjen e gjendjes emergjente të shëndetit publik kërkojë nga qeveria të nxjerr vendim për mbylljen e emergjencës të shëndetit publik…”, tha ministri Vitia.


Ai tha se Ministria e Shëndetësisë vlerëson se më nuk ka arsye për masa antiCovid dhe si rrjedhojë kërkoi shfuqizimin e vendimit për masa.

Ministri i Shëndetësisë tha se së bashku me institucionet tjera përgjegjëse do të vazhdojnë të përcjellin me kujdese situatën epidemiologjike në vend dhe në përputhje me këtë do të marrin të gjitha vendimet e nevojshme për të ardhmen. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë