Nis lëshimi i Certifikatave Digjitale të Testimit për patentshoferë

  • 13.02.2023
Nis lëshimi i Certifikatave Digjitale të Testimit për patentshoferë

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu përmes një postimi në Facebook ka bërë me dije se tashmë është bërë lansimi i Certifikatës Digjitale të Testimit të Kandidatëve për patentshoferë.

“Edhe një hap tjetër drejtë digjitalizimit si reformë e rëndësishme për rritjen e cilësisë, efikasitetit dhe transparencës gjatë testimit’, ka thënë Aliu.


Ai tha se pas funksionalizimit dhe implementimit ‘online’ të të gjitha kategorive të E-testimit, në vazhdën e digjitalizimit në fushën e Patent Shoferit, Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkëpunim me Agjencia e Regjistrimit Civil – ARC, ka bërë lansimin e Certifikatës Digjitale të Testimit të Kandidatëve.

“Tani certifikatat lëshohen në mënyrë digjitale, dhe qytetarët nuk kanë nevojë për tërheqjen e tyre në njësi rajonale, rrjedhimisht certifikatat shkëmbehen në mënyrë digjitale ndërmjet dy institucioneve respektive (MMPHI dhe MPB)”, ka thënë Ministri Liburn Aliu.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë