Bizneset Vende Pune Ofertat

MPJD: Asnjë shtetas kosovar nuk ndodhet në Gazë

MPJD: Asnjë shtetas kosovar nuk ndodhet në Gazë

21.11.2023 Lajme

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës (MPJD) tha të martën se asnjë shtetas kosovar nuk ka jetuar dhe nuk ndodhet në Rripin e Gazës tani, enklavën palestineze e cila është duke u përballur me sulme të vazhdueshme izraelite tash e shumë javë.

Izraeli i nisi bombardimet dhe pastaj një ofensivë tokësore në Gazë më 7 tetor, si përgjigje ndaj sulmeve të Hamasit – grupit radikal palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara – në qytetet e Izraelit jugor, ku u vranë mbi 1.200 njerëz dhe u rrëmbyen rreth 240 të tjerë.

Ministria e Jashtme tha për Radion Evropa e Lirë se në bazë të informatave të konfirmuara të Ambasadës së Kosovës në Jerusalem “asnjë shtetas i Kosovës nuk ka jetuar dhe nuk ndodhet në këto momente në Gaza”.

Evakuimi i shtetasve të huaj dhe palestinezëve me shtetësi të dyfishtë, përfshitë të plagosurve rëndë nga Gaza përmes pikëkalimit kufitar me Egjiptin, Rafah, nisi më 1 nëntor.

Deri më tani janë evakuuar mijëra njerëz, përfshirë 11 shtetas të Shqipërisë.

Ndërkohë, MPJD njoftoi se deri më tani 10 kosovarë janë evakuuar nga Izraeli, të gjithë në ditët e para të konfliktit.

“Ambasada e Republikës së Kosovës në Izrael u ka ofruar të gjithëve mundësitë dhe lehtësirat e nevojshme për tu larguar nga vendi në ditët e para të konfliktit”, tha MPJD.

Por, ajo shtoi se tani më fluturimet e organizuara janë ndërprerë dhe “eventualisht secili duhet të gjejë mundësitë individualisht për t’u larguar” nga Izraeli.

Ambasada e Republikës së Kosovës në Izrael vazhdon të mbanë kontakte të rregullta me të gjithë shtetasit e mbetur në territor dhe konfirmohet se gjendja e tyre në përgjithësi është e mirë, sipas MPJD. 

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Ndahen 450 mijë euro/ MPJD planifikon të blejë disa vetura për ambasada

Ndahen 450 mijë euro/ MPJD planifikon të blejë disa vetura për ambasada

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka planifikuar që vitin e ardhshëm të blejë disa automjete për nevojat e ambasadave nëpër botë.

Në projektbuxhetin i cili pritet të votohet së shpejti nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, figuron ndarja e 450 mijë eurove për blerjen e veturave për ambasada.

Gjithnjë sipas projektbuxhetit, edhe për vitin 2025 është planifikuar edhe një blerje tjetër e veturave për nevoja të ambasadës e që shuma e llogaritur është 430 mijë euro. Po aq para do të ndahen edhe në vitin 2026.

Ndryshe, totali i parave për ambasada për vitin 2024 është 15 milionë e 195 mijë euro. Me këto para do të blihet edhe objekti për nevoja të Ambasadës së Kosovës në Berlin si dhe blerja e objektit rezidencial në Washington.

Ministria e Jashtme: Mos udhëtoni përmes Serbisë, ka protesta në Jarinjë dhe Merdarë

Ministria e Jashtme: Mos udhëtoni përmes Serbisë, ka protesta në Jarinjë dhe Merdarë

Sharr Jakupi, shef i stafit në kabinetin e ministres së Jashtme, Donika Gërvalla, ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët që po udhëtojnë drejtë Kosovës.

Sipas tij, në territorin e Serbisë, në afërsi të pikave kufitare në Jarinje dhe në Merdar, për shkak të protestave që po mbahen, nuk është i mundur kalimi i autobusëve dhe kamionëve që vijnë nga Kosova.

Jakupi theksoi se nuk është i sigurt për momentin as kalimi i veturave.

Ai i bëri thirrje qytetarëve që t’i përdorin pikat kufitare në Mutivodë, Dheu i Bardhë apo rrugët përmes Maqedonisë Veriore.

“Nëse keni hyrë tashmë në Serbi, atëherë ju lutemi t’i përdorni pikat kufitare ne Mutivodë, Dheu i Bardhë ose të merrni rrugë përmes Maqedonisë së Veriut (pikë-kalimi kufitar i Preshevës) përmes Shkupit”, shkroi ai në Facebook.

“Nëse nuk keni hyrë tashmë në Serbi, ju lutemi, mos udhëtoni përmes Serbisë. Duke marrë parasysh faktin që janë në qarkullim shumë lajme të rreme, të cilat synojnë përhapjen e frikës, ju lutemi të ndiqni njoftimet nga Policia e Kosovës rreth përditësimeve më të fundit zyrtare në këtë drejtim”.

Ndryshe, disa qytetarë serbë kanë bllokuar qarkullimin e makinave në fshatin Rudar të Leskocit, rreth 20 kilometra larg kufirit me Kosovën.

Rreth 30 kamionistë nga Kurshumlija kanë bllokuar rrugën kryesore Nish-Podujevë në fshatin Rudare.

Telegrafi raportoi se rreth orës 19:00, disa vozitës serbë të kamionëve, në shenjë pakënaqësie ndaj zhvillimeve të fundit, kanë bllokuar rrugën magjistrale në pjesën e Serbisë (pas pikës kufitare në Jarinjë), ku nuk po i lënë kamionët me targa të Kosovës të shkojnë tutje për në Serbi.

Poashtu, edhe Ministria e Punëve të Brendshme përmes Qendrës Kombëtare për Menaxhimin e Kufitar ka njoftuar se pika kufitare si: Merdare, Jarinje dhe Bërnjak janë bllokuara.

FLUKSI NË PIKAT E KALIMIT KUFITAR

Pikat e Kalimit KufitarHyrje (min)Dalje (min)Kolona (metra) 
Hyrje
Kolona (metra) 
Dalje
Qafë e Prushit03-0503-050000
Qafë e Morinës03-0503-050000
Kullë03-0503-050000
Bërnjak03-0503-05E bllokuarE bllokuar
Glloboqicë03-0503-050000
Stançiq03-0503-050000
Vërmicë03-0503-050000
Hani i Elezit03-0503-050000
Jarinje03-0503-05E BLLOKUAR (Për Kamiona dhe  Autobusa)E bllokuar
Mutivodë03-0503-050000
Muçibabë03-0503-050000
Dheu i Bardhë03-0503-050000
Merdarë03-0503-05E BLLOKUAR(Për kamiona dhe autobusa)E bllokuar
Përditesuar: 20/06/2023 03:30:15
Mbyllja e pikes kufitare në Merdar, MPJD fton bashkatdhetarët t’i shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim

Mbyllja e pikes kufitare në Merdar, MPJD fton bashkatdhetarët t’i shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJD) u ka bërë thirrje të gjithë bashkatdhetarëve dhe qytetarëve që janë në lëvizje që t’i shfrytëzojnë pika të tjera kufitare pas mbylljes së vendkalimit kufitar në Merdar nga grupet kriminale serbe.

MPJD këshillon qytetarët që të përdorin pikat kufitare në Mutivodë, Dheu i Bardhë ose të marrin rrugë përmes Maqedonisë së Veriut, (pikë-kalimi kufitar i Preshevës) përmes Shkupit.

“Nëse keni hyrë tashmë në Serbi, atëherë ju lutemi t’i përdorni pikat kufitare në Mutivodë, Dheu i Bardhë ose të merrni rrugë përmes Maqedonisë së Veriut (pikë-kalimi kufitar i Preshevës) përmes Shkupit”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar njofton se nuk ka pritje të gjata në këto vendkalime kufitare.

Në Mutivodë pritjet në hyrje-dalje janë 3-5 minuta, ndërkaq te Dheu i Bardhë 10 deri në 15 minuta.

Përditësimi i fundit i QKMK-së është bërë sot në orën 05:47.

Sigurimi Internacional Sigurime Brigada 123,
Kosovë
N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Moler Andi Ndërtimtari Suharekë,
Kosovë
Print House Reklama/Shtyp Rr. Bajram Curri - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë