Ministrja e Drejtësisë: Uroj që asnjë rast i dhunës seksuale të mos të heshtet

  • 18.10.2022
Ministrja e Drejtësisë: Uroj që asnjë rast i dhunës seksuale të mos të heshtet

Sot po mbahet konferenca ndërkombëtare për dokumentimin e krimeve të dhunës seksuale në Kosovë.

Feride Rushtit, Drejtoreshë e QKRMT-së, tha se kjo konferencë po mbahet që të paraqes rëndësinë e dokumentimit të dhunës seksuale gjatë luftës dhe pas luftës, sfidat dhe ndjeshmëria për të dokumentuar këtë krim të padukshëm dhe makabër, si dhe për të ndarë praktikat e mira qoftë në nivel të rajonit apo në nivel vendi, por edhe ndërkombëtare.

Rushti njoftoi poashtu se kjo konferencë shënon edhe 23 vjetorin e Qendrës kosovare për rehabilitimin e të mbijetuarve të torturës.


“Për vite të tëra kjo organizatë, përmes shërbimeve të saj psikosociale, ka fuqizuar dhe ka rimëkëmb plagët e luftës’, tha Rushiti.

Në këtë konferencë po merr pjesë edhe ministrja e drejtësisë Albulena Haxhiu, e cila tha se kjo konferencë jashtëzakonisht e rëndësishme për qeverinë e Kosovës, por edhe për vetë qytetarët e Republikës së Kosovës.

Ajo falënderoi përfaqësuesitë e organizatave të shoqërisë civile vendore dhe ndërkombëtare  për punën që e ka bërë në dokumentimit e krimeve të luftës, sepse punën që është dashur ta bëjnë kohë më parë institucionet e Republikës së Kosovës e kanë bërë organizatat e shoqërisë civile vendore dhe ndërkombëtare dhe shumë shpesh ne bazohemi pikërisht në këtë dokumentim duke mos pasur dokumentim institucional, transmeton RTK.

Haxhiu tha se duke pasur parasysh rëndësinë që e ka dokumentimi i krimeve të luftës, Kosova ka arritë që pas dy dekadave ta themelojë një institucion.

“Instituti për krimet e kryera gjatë luftës pas themelimit do të arrijë që të dokumentojë të gjitha krimet e luftës që kanë ndodhur në Kosovë”, tha Haxhiu.

Haxhiu uroi që asnjë rast i dhunës seksuale të mos të heshtet, sepse fajtorë nuk janë të mbijetuarit, fajtor janë kriminelët dhe ata duhet të marrin përgjegjësinë për këtë.

Konferenca u organizua në kuadër të projektit “Rritja e përpjekjeve të drejtësisë tranzicionale në Kosovë përmes dokumentimit të dhunës seksuale gjatë luftës dhe që mbështetet nga ambasada e Zvicrës në Kosovë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë