MASHTI i interesuar për mësimin me sistemin dual, në komunë të bashkëpunojë me bizneset për punësimin e të rinjve

  • 06.10.2021
MASHTI i interesuar për mësimin me sistemin dual, në komunë të bashkëpunojë me bizneset për punësimin e të rinjve

Ministrja Nagavci me këtë rast theksoi se, Ministria e Arsimit është e interesuar të fillojë me sistemin dual të mësimit, me synimin që në secilën komunë të bashkëpunojë me bizneset që kanë mundësi punësimi për të rinjtë, duke u kujdesur për sigurinë në punë dhe çështjet që ndërlidhen me punën që e bëjnë nxënësit nën moshën 18 vjet.

Ndërsa, kryetari i Fondacionit Besa, Anton Krasniqi tha se interesi i rrjetit të bizneseve në diasporë është që të mbështesë Qeverinë të instalojë sistemin dual bavarez në sistemin e arsimit dhe aftësimit profesional në Kosovë.


Krasniqi vlerësoi se, sistemi dual është fundamenti i suksesit të ekonomisë, duke qenë se është edhe fitimprurës.

Krasniqi po ashtu tha se, për Kosovën është bazike instalimi i sistemit dual dhe ky do të ishte një hap shumë i rëndësishëm për ti ofruar të rinjve perspektivë për të qëndruar në Kosovë.

Ministrja Nagavci në fund falënderoi Fondacionin Besa për gatishmërinë e shprehur për të mbështetur zbatimin e arsimit dual në Kosovë.

Po ashtu, shprehi gatishmërinë e saj për identifikimin e pikave të bashkëpunimit në këtë drejtim.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë