LDK: Qeveria Kurti e paaftë për të qeverisur në kohë krize

  • 13.08.2022
LDK: Qeveria Kurti e paaftë për të qeverisur në kohë krize

Xhafer Tahiri, anëtari i kryesisë së LDK-së ka thënë se disa ministri e kanë 0 për qind (%) realizimin e buxhetit për investime kapitale në gjashtëmujorin e parë të vitit 2022.

Ai është shprehur për qeverin aktuale si qeveri e zero projekteve, paaftësi qeverisëse në kohën më të keqe…pushtet popullist.


“Është skandal i madh e i rrezikshëm që katër ministri e kanë 0 për qind realizimin e buxhetit për investime kapitale”, tha Tahiri në konferencë për media.

Sipas tij, Ministria e Ekonomisë, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL) dhe Ministria e Zhvillimit e kanë 0% realizimin e buxhetit për investime kapitale.

Gjithashtu, anëtari i kryesisë së LDK-së ka folur edhe për krizën energjetike, duke shtuar se subjekti politik që ai i takon kaherë ka paralajmëruar për një krizë të tillë, për të cilën Qeveria Kurti e mohonte.

“Ministria nuk ndërmerr asnjë hap për të përmirësuar gjendjen energjetike…”, tha ai.

Në konferencë mori pjesë edhe anëtarja tjetër e kësaj partie, Jehona Lushaku, ku ka folur për Ministrinë e Mbrojtjes, duke thënë se ka realizuar më pak se 10% të investimeve kapitale.

Sipas Jehonës, nga 53 milionë euro të dedikuara për investime në Ministrinë e Mbrojtjes ka realizuar vetëm 2 milionë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë