LDK insiston në tërheqjen e mjeteve nga Trusti: Është nevojë e qytetarëve

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është duke e përkrahur propozimin për një tërheqje të mundshme të mjeteve nga Fondi i Kursimeve Pensionale, Trusti.

LDK insiston në tërheqjen e mjeteve nga Trusti: Është nevojë e qytetarëve

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj ka shpalosur qëndrimin e partisë në lidhje me tërheqjen e trustit pensional nga qytetarët.

Ai ka theksuar se LDK-ja e përkrah një nismë të tillë, por megjithatë sipas tij mënyra e tërheqjes së trustit të rishikohet.


Zemaj tutje thotë se kjo tërheqje është nevojë e qytetarëve duke marrë parasysh ngritjen e çmimeve kohëve të fundit.

“Ne e kemi dhënë qëndrimin tonë publik për këtë çështje dhe me vendim të qeverisë presim që të shkoj kjo procedurë të rregullt. Është nevoja e qytetarëve për një tërheqje të tillë duke marrë parasysh ngritjen e çmimeve. Jemi në përkrahje të tërheqjes të një shume të caktuar të parave por kjo do të duhej të bëhej në atë mënyrë duke mos e dëmtuar të ardhmen pensionale të qytetarëve.

Forma dhe mënyra e tërheqje së këtyre mjeteve duhet të rishikohet”, tha Zemaj”.

Ndryshe deputetë nga opozita kanë bërë propozimin që tërheqja e trustit nga qytetarët të bëhet deri në 30 %.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë