Ky është Kabineti Qeveritar i Albin Kurtit, emrat e të gjithë ministrave

03.02.2020

Tashmë po mbahet seanca plenare për hedhjen në votim Kabinetin Qeveritar të propozuar nga Albin Kurti. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka propozuar kabinetin qeveritar me 15 ministri, 2 zëvendëskryeministra si dhe 33 zëvendësministra. Sipas këtij propozimi, Zëvendëskryeministër është propozuar Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Zëvendëskryeminsitër i dytë ndërkaq është […]

Ky është Kabineti Qeveritar i Albin Kurtit, emrat e të gjithë ministrave Foto: Albin Kurti

Tashmë po mbahet seanca plenare për hedhjen në votim Kabinetin Qeveritar të propozuar nga Albin Kurti.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka propozuar kabinetin qeveritar me 15 ministri, 2 zëvendëskryeministra si dhe 33 zëvendësministra.

Sipas këtij propozimi, Zëvendëskryeministër është propozuar Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Zëvendëskryeminsitër i dytë ndërkaq është propozuar Haki Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), që do të thotë nga 5 zv.kryeministra është ulur në vetëm dy të tillë.

Ndërkaq nga mbi 80 zëvendëministra është ulur numri në 33 të tillë.

Sipas propozimit të Kabinetit Qeveritar nga Kurti, emrat e ministrave janë:

Anton Quni – Ministër i Mbrojtjes

Lumir Abdixhiku – Ministër për Infrastrukturë

Besian Mustafa – Ministër i Bujqësisë

Hykmete Bajrami –  Ministre për Arsim

Agim Veliu –  Ministër i Brendshëm

Vlora Dumoshi- Ministre për Kulturë, Rini dhe Sport

Ministria e Punëve të Jashtme – Glauk Konjufca

Ministria e Drejtësisë – Albulena Haxhiu

Ministria e Financave dhe Transferve – Besnik Bislimi

Ministria e Ekonomisë – Rozeta Hajdari

Ministria e Shëndetësisë – Arben Vitia

Ministria e Integrimeve Evropiane – Blerim Reka.

Ministre e Administratës – Emilia Rexhepi

Për komunitete e Kthim – Dalitbor Jetvic

Për Zhvillim Rajonal – Ivan Millojevic