Kurti për Kadarenë: Bota humbi shkrimtarin e saj më të madh të gjallë

01.07.2024

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar për vdekjen e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare.

Kurti për Kadarenë: Bota humbi shkrimtarin e saj më të madh të gjallë Foto: Ilustrim

Kurti ka thënë se shqiptarët humbën shkrimtarin më të madh të të gjitha kohërave.

Ne humbëm shkrimtarin më të madh të të gjitha kohërave, bota humbi shkrimtarin e saj më të madh të gjallë. Porsa hymë në gjysmën e dytë të vitit 2024, Kadare mbylli sytë përgjithmonë. Por sytë tanë kanë parë e do të shohin shumë më mirë për shkak të imagjinatës dhe dijes së Ismail Kadaresë. Kur ai mbyllte sytë në të gjallë të tij dhe mendohej për malet e Shqipërisë dhe greminat e historisë, teksa qëndiste mijëra faqe me shqipe të bukur si qiell, ne kolektivisht shikonim më qartë e dukeshim më mirë, mendonim më thellë e mësonim më shumë. Arti dhe kultura jonë i kanë borxh të pamatshëm oqeanit të mendjes së tij. Anija e romaneve të Kadaresë do të lundrojë pafundësisht, për aq sa bota do të ketë lexues dhe shqipja shqiptarë.

Ngushëllime të gjithëve.